Facebook Google+ Twitter

Wojsko ukraińskie w stanie gotowości bojowej. Zarządzono mobilizację rezerwistów

Ołeksandr Turczynow, pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy postawił siły zbrojne tego kraju w stan gotowości bojowej. Turczynow wprowadził tym samym w życie uchwałę Rady Najwyższej. Zarządzono również mobilizację rezerwistów.

 / Fot. EPA/ANDREW KRAVCHENKOZgodnie z dekretem szef sztabu generalnego niezwłocznie postawił ukraińską armię w stan gotowości bojowej. Rada Najwyższa Ukrainy zobowiązała rząd do zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych i materialnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ma zwrócić się do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z prośbą o zagwarantowanie bezpieczeństwa. Oba kraje są sygnatariuszami Memorandum Budapesztańskiego podpisanego w 1994 r. W myśl tamtego porozumienia USA, Wielka Brytania i Rosja zobowiązały się wówczas do respektowania suwerenności Ukrainy i powstrzymania się od naruszenie integralności terytorialnej tego kraju. Z kolei MSW na mocy decyzji Rady Najwyższej ma zapewnić ochronę obiektów energetycznych i infrastruktury.

Parlament Ukrainy poprosił także społeczność międzynarodową o pomoc w ochronie obiektów jądrowych i wysłanie obserwatorów międzynarodowych.

Podjęto również decyzję o powołaniu sztabu operacyjnego, którego zadaniem będzie obserwacja i analiza sytuacji na Krymie i w Sewastopolu.

Rada Najwyższa Ukrainy wystosowała również apel do Rosji. "Rada Najwyższa informuje o żądaniu konsekwentnego wypełnienia podstawowych porozumień o przebywaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, a więc: natychmiastowego wycofania wojsk w miejsca ich stałej dyslokacji. Jakiekolwiek przemieszczanie żołnierzy, sprzętu i uzbrojenia powinno się odbywać wyłącznie po uzgodnieniu z odpowiednimi organami Ukrainy" - podaje za PAP serwis Interia.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Należy uświetnić suwerenność Państwa Ukraińskiego: dość rozlewu krwi na Majdanie! NIE!! wojnie na terenie Ukrainy, lub jakiego kolwiek państwa europejskiego. Parlament Ukrainy słusznie odwołuje się do USA i Wielkiej Brytanii, jak również Rosji o wycofanie wojsk rosyjskich z swego terenu!
Również prośba do społeczności międzynarodowej świata, o przysłanie swoich obserwatorów jest jak najbardziej słuszna!

Ale jest to dramatyczne wołanie o pokój; miejmy nadzieję, że oczy i uszy polityków Europy i świata nie są zamknięte na tragiczną sytuację Ukrainy i Krymu; że znajdzie się dość sił i mocy - zdolnych zapobiec rozlewowi krwi i wojnie.... - Zanim nie będzie za późno!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.