Facebook Google+ Twitter

Wojskowa Katedra Prawosławna na Polu Mokotowskim w Warszawie

Ekumeniści katolicko-prawosławni przyjęli wieść o planowanej budowie z radością, bo dotychczas trapiła ich pamięć pożałowania godnego, haniebnego zniszczenia wspaniałego soboru na placu Saskim (obecnie Piłsudskiego).

W roku 1925 z rozkazu marszałka Piłsudskiego, sobór oddany wiernym w 1912 roku, został doszczętnie zniszczony i zużyty jako gruz do budowy dróg. Zdjęcie Soboru można obejrzeć na wystawie w hotelu Europejskim w Warszawie. Odbudowa soboru na placu Piłsudskiego byłaby źle przyjęta przez większość Polaków, ponieważ Grób Nieznanego Żołnierza jest w tym miejscu najważniejszym obiektem. Sobór na Polu Mokotowskim nada temu parkowi jeszcze większą rangę i przyciągnie jeszcze większe rzesze zwiedzających.

Muzyka cerkiewna, ikony i palące się świeczki mają w sobie urok stanowiący odtrutkę dla skażonego współczesną muzyką i nowoczesną plastyką świata. Prawosławie, w odróżnieniu od katolicyzmu, mówiło do ludu zrozumiałym językiem. Katolicyzm rzymski nauczał niezrozumiałą dla ludu łaciną - ministranci umieli na pamięć długie teksty modlitewne, nie rozumiejąc ani słowa.

Wrogom pojednania wewnątrzsłowiańskiego, przyszły sobór stanął ością w gardle, co jednak nie przesłoni prawdy o tym, że język staro-cerkiewno-słowiański był trzecim językiem liturgicznym (po grece i łacinie). Język zrozumiały dla ludu, na wzór nauczającego Jezusa. To, co w Kościele rzymskokatolickim było zdobyczą Soboru Watykańskiego II, w niepodzielonym chrześcijaństwie pierwszego tysiąclecia było już faktem. Gdyby nie pożałowania godny rozłam na Kościół Wschodni i Zachodni w 1054r. mielibyśmy w Polsce słowiański język w liturgii już u zarania chrześcijaństwa. A tak musieliśmy stać się areną walki pogaństwa i chrześcijaństwa - wprowadzanego przez Niemców mówiących po łacinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam też nadzieję na światynię Peruna, co zdecydowanie mocniej zwróciłoby uwagę na idee i korzenie panslawizmu. A gdzie ma stanąć sobòr?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.