Facebook Google+ Twitter

Wojskowi podsumują udział żołnierzy w irackiej operacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 17:31

Szef Sztabu Generalnego Franciszek Gągor uważa, że polska armia jest zupełnie inna po tej misji. To w Iraku dowódcy mogli poznać nowoczesne sposoby dowodzenia, to dzięki irackiej misji mamy obecnie lepiej wyszkolonych żołnierzy - przekonuje szef Sztabu Generalnego.

Zdaniem generała Franciszka Gągora nie było od czasów II wojny światowej okazji dla polskich generałów i oficerów, żeby mogli dowodzić wielonarodową dywizją. A w Iraku - zwłaszcza na początkowych zmianach - nasi dowódcy zarządzali ponad 10 tysięczną dywizją, gdzie służyli żołnierze z 26 państw.

Oprócz zmian w sposobie dowodzenia nastąpiły również zmiany w uzbrojeniu osobistym żołnierzy i całej armii. Udział w irackiej misji uświadomił sztabowcom - jak zaznaczył generał Waldemar Skrzypczak, dowódca Wojsk Lądowych - że sprzęt, jakim dysponują wojskowi, to jedna z najważniejszych spraw.

Dowódca Wojsk Lądowych jest przekonany, że po pięciu latach pobytu w Iraku wojska lądowe są zupełnie inną formacją. Sytuacja na miejscu wymuszała od armii natychmiastowe niemal zmiany - uważa generał Waldemar Skrzypczak.

Dziś - dzięki zaangażowaniu armii w iracką operację - żołnierze dysponują nowoczesnym sprzętem noktowizyjnym, karabinami z lepszymi celownikami, opancerzonymi wozami czy unowocześnionymi mundurami.

Pięć lat w Iraku pokazało także, że polscy żołnierze sprawdzają się w szkoleniu innych. Dzięki nam - jak zaznaczył generał Bronisław Kwiatkowski, dowódca Dowództwa Operacyjnego - 8 dywizja iracka jest dobrze wyszkolona. "8 dywizja - przez nas szkolona - jako pierwsza w 2005 roku została scertyfikowana, czyli określono jej zdolność do samodzielnego prowadzenia działań operacyjnych." - podkreślił generał Kwiatkowski. Polscy żołnierze od początku misji wyszkolili około 20 tysięcy irackich wojskowych.

Obecnie w Iraku trwa przerzut ostatniej grupy żołnierzy z X zmiany. Prawdopodobnie jeszcze dziś ostatnia grupa wyleci do bazy w Kuwejcie. Tam wojskowi będą czekać na samoloty do kraju. Ostatni żołnierz ma wylecieć z Kuwejtu 28 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.