Facebook Google+ Twitter

Wojtaszek COMARCH CRACOVIA Team dla najzdolniejszych młodych szachistów

Polski Związek Szachowy oficjalnie ogłosił projekt "Wojtaszek COMARCH CRACOVIA Team". Jest to wieloletni plan szkoleniowy dla najzdolniejszych polskich juniorów, dzięki któremu mają stać się zawodnikami światowej czołówki.

Programem mają zostać objęci najlepiej rokujący szachiści młodego pokolenia, odnoszący już w młodym wieku sukcesy na arenie międzynarodowej. Gwiazdą zespołu będzie 24-letni arcymistrz Radosław Wojtaszek, który jest jedną z największych gwiazd w historii polskich szachów. Radek Wojtaszek w wieku lat 18 zdobył jednocześnie mistrzostwo świata i Europy juniorów, mistrzostwo Polski seniorów oraz najwyższy szachowy tytuł arcymistrza. Wojtaszek, zajmujący obecnie 24 miejsce w światowym rankingu Międzynarodowej federacji Szachowej, w tym roku we francuskiej miejscowości Aix-les-Bains wywalczył tytuł wicemistrza Europy.

- Dzięki swojej postawie, wybitnej inteligencji, pracowitości i talentowi Radek Wojtaszek jest doskonałym wzorem do naśladowania dla młodszych koleżanek i kolegów. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt z mistrzem i możliwość wspólnej pracy będzie dla młodych ludzi doskonałą okazją do podniesienia swoich umiejętności i samorealizacji. Jednocześnie inwestycja w talent polskiej młodzieży zbieżna jest z misją firmy Comarch, której sukces całkowicie opiera się na polskim kapitale intelektualnym - mówi profesor Janusz Filipiak, prezes Comarch, główny sponsor „Wojtaszek COMARCH CRACOVIA Team”.

Grupa najzdolniejszych szachistów młodego pokolenia nazywać się będzie właśnie imieniem najwybitniejszego szachisty w powojennej historii kraju, który w wieku 21 lat został zauważony przez Mistrza Świata Viswanathana Ananda i jako członek zespołu „Team Anand” dwukrotnie zdobył z nim mistrzostwo świata w szachach. Dziś ten model współpracy zamierza powtórzyć na krajowym podwórku. Wraz pojawieniem się nowej gwiazdy sportowej, wzrasta zainteresowanie daną dyscypliną wśród jej młodych adeptów i ujawniają się kolejne talenty. Tak też jest z szachami, które są dziś ogromnie popularne w całym kraju, w tym w gronie dzieci i młodzieży. Obecnie Polski Związek Szachowy ma zarejestrowanych ok. 10 tysięcy zawodników posiadających sportową licencję, natomiast w całym kraju gra w turniejach szachowych ponad 35 tysięcy zawodników.

- Wierzymy, że inwestycja, jaką będzie oddanie pod opiekę Radosława Wojtaszka najbardziej rokujących na przyszłość młodych szachistów, przyniesie w niedalekiej perspektywie efekty w postaci dochowania się następców mistrza oraz zbudowania zespołu, który nawiąże do przedwojennej tradycji polskich szachów i zdobywać będzie medale na Olimpiadzie Szachowej. Dzięki długoterminowej współpracy z firmą kierowaną przez profesora Filipiaka chcemy ustabilizować pracę szkoleniową młodzieży objętej tym programem. Stworzenie dla nich optymalnych warunków pozwoli w przeciągu kilku lat zamienić ich medale mistrzostw świata i mistrzostw Europy wśród juniorów na trofea w rywalizacji z seniorami – mówi prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

W ciągu najbliższych dni zostaną ogłoszone nominacje do „Wojtaszek COMARCH CRACOVIA Team”, a od 1 lipca br. zespół rozpocznie intensywne prace. Najbliższym celem są zbliżające się Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów oraz Puchar Świata, do którego arcymistrz Wojtaszek został zakwalifikowany z racji pozycji w światowym rankingu szachowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.