Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12543 miejsce

Wojtka Bellona ostatnia podróż

Wojtek Bellon – jeden z najbardziej znanych wykonawców poezji śpiewanej, twórca Wolnej Grupy Bukowina. Pomimo że od śmierci Wojtka minęły już 23 lata, jego piosenki pozostają nadal żywe.

Wojciech Bellon / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:BOGDANP_Wojciech_Belon_PORTRET.jpg&filetimestamp=20080613170031Każdy, kto chociaż trochę interesuje się poezją śpiewaną na pewno doskonale kojarzy nazwisko Wojtka Bellona. Zmarły 3 maja 1985 roku artysta pozostawił po sobie wiele wierszy i piosenek, które towarzyszą młodym ludziom śpiewającym z gitarami przy ognisku lub wędrującym górskimi szlakami. To on jest autorem takich piosenek jak „Majster Bieda”, „Bez słów” czy „Sielanka o domu”, które uznawane są za klasykę piosenki turystycznej.

Jego zamiłowanie do tzw. piosenki turystycznej widoczne było już w liceum, gdzie angażował się w działalność PTTK biorąc udział w licznych rajdach i wędrówkach, na które zawsze zabierał ze sobą gitarę. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy to wystąpił wraz ze znajomymi na Giełdzie Piosenki Turystyczne w Szklarskiej Porębie i grupa otrzymała jedną z głównych nagród. Od tej pory Wolna Grupa Bukowina stała się jednym z najpopularniejszych zespołów wykonujących ten gatunek piosenki, a muzycy zaczęli grać liczne koncerty w całym kraju.

„Hen w krainy buczynowe…”

"Niechaj zabrzmi Bukowina w wiatru szumie..." / Fot. Anna OmiecińskaW jego twórczości nieustannie przewija się motyw przyrody, górskich wędrówek. Dla niego „Beskid kołysze się i szumi, i chwiać się będzie drżeniem nieba”, a „W Bukowinie liść zieleni się i złoci”. Jednocześnie pomiędzy opisami krajobrazu pojawiają się nawiązania do potrzeby bliskości, miłości i spotkania z drugim człowiekiem. Pisał o zielonych połoninach, o dobrze znanych mu beskidzkich szlakach. „A tam w mech odziany kamień, tam zaduma w wiatru graniu” – Wojtek dostrzegał w otaczającej go przyrodzie piękno szczegółów.

Wczytując się w teksty Bellona można zobaczyć jaki był, co kochał i za czym tęsknił w życiu. Wojtek starał się uciekać od szarości miasta, codzienności i tłumów. Miasto kojarzyło mu się ze smutkiem i brakiem entuzjazmu, co pokazał w takich utworach jak „Bez słów” czy „Nocna piosenka o mieście”. Ludzie mieszkający w mieście byli dla niego „szarzy, pozbawieni złudzeń, marzeń”.

"I był Beskid i były słowa, zanurzone po pępki w cerkwi baniach rozłożyście złotych..." / Fot. Anna OmiecińskaStarał się obudzić w ludziach chęć poznawania, odkrywania nowych miejsc, „Ty wyżej, wyżej bądź i dalej niż ci, co się wyzbyli marzeń” pisał. Jednocześnie był otwarty na drugiego człowieka, miał wielu przyjaciół w całej Polsce - „I znowu czuję dookoła siebie ludzką obecność. Pośród przyjaciół i wobec wrogów znów jestem sobą”.

Jak każdy twórca piosenek, Wojtek pisał również o miłości, jak chociażby w „Kołysance do Joanny”, „Między nami” czy „Piosence wiosennej”. Swoje piosenki dedykował ukochanej żonie Joannie.

„Ten ostatni, ten najlepszy, przyszedł czas, Pan dał ci znak…”

Wojtek Bellon zmarł 3 maja 1985 roku. Zespół Wolna Grupa Bukowina po kilkuletniej przerwie wznowił swoją działalność. A piosenki napisane przez Wojtka Bellona żyją nadal w turystycznych śpiewnikach, przy harcerskich ogniskach czy prawdziwych górskich schroniskach. „Wiatrem niesiony popłynął w przeszłość…”

* cytaty pochodzą z piosenek „Wojtka Bellona ostatnia ziemska podróż do Włodawy” (sł. Andrzej Ziemianin) oraz „Piosenka dla Wojtka Bellona” (sł. Aleksandra Kiełb) oraz z tekstów autorstwa Wojtka Bellona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzięki, za dobre slowo o koledze, który jak mało kto zasługuje na pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przypomniane, dobrze że przypomniane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urodził sie w Busku-Zdroju, tu konczył szkołę średnią - tu - pod Domem Kultury postawiono pomink-ławeczkę ze spiżowym Wojtkiem.
link
http://busko.net.pl/wiadomosci/article.php?artid=27&action=part1

Fotka z grobem Wojtka http://hanula1950.blox.pl/2008/05/NA-CMENTARZU-W-BUSKU-ZDROJU.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.