Facebook Google+ Twitter

Wokół 18. Festiwalu Yach Film

W najbliższy weekend Gdańsk po raz kolejny zamieni się w stolicę polskich wideoklipów.

 / Fot. PlakatZ artystycznego punktu widzenia teledysk jest dziełem kontrowersyjnym. Jako twór wizualno-audytywny posiada dwóch twórców: autora muzyki i autora obrazu. W tym sensie funkcjonuje jako sztuka połączona, symbiotyczna, chociaż nie równouprawniona. Albowiem muzyka jest dziełem skończonym, istniejącym bez obrazu, natomiast obraz teledysku, pozbawiony muzyki, jest zupełnie bez sensu.

To podporządkowanie obrazu muzyce wynika z genezy powstania teledysków - produktów promujących piosenki w telewizji. Dzisiaj ta funkcja marketingowego uwizualnienia muzyki nieco się zdezaktualizowała, gdyż telewizja coraz rzadziej emituje wideoklipy, które, paradoksalnie, reprezentują coraz wyższy artystyczny poziom. Pod tym względem ważne jest istnienie przestrzeni prezentacji tych dzieł, jakim na polskim gruncie jest Yach Film Festiwal, w tym roku odbywający się między 2 a 4 października po raz osiemnasty.

Jako dzieło filmowe teledysk wymyka się filmowym klasyfikacjom, przeważnie dobre zdjęcia i montaż stanowią cały jego filmowy kunszt. Dlatego też kategorie przyznawania nagród w ramach Yach Film Festiwal odbiegają od standardowych kategorii filmowych festiwali. Są to: Grand Prix za najlepszy wideoklip, innowacyjność w wideoklipie, najlepszy debiut realizatorski, najlepszy wideoklip animowany i najlepsza kreacja aktorska dla zespołu/wykonawcy.

W każdej kategorii nominowanych jest sześciu artystów. Są wśród nich nazwiska znane z wielkiego ekranu, jak Karol Zakrzewski, twórca efektów specjalnych do filmów „Superprodukcja” i „Show”, nominowany do tegorocznego Yacha jako twórca teledysku do piosenki Modfunk "We got game”; czy Bartek Prokopowicz uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich operatorów młodego pokolenia (autor zdjęć do m.in. „Długu”, „Przedwiośnia”, „Komornika”), który na Yach Film debiutuje teledyskiem do piosenki Reni Jusis "A mogło być tak pięknie".Wśród nominowanych są też twórcy znani już z wideoklipowych dokonań, jak Kuba Łubniewski autor obrazów do piosenek, m.in. Sistars, T. Love, Sokoła i Pono; czy Grzegorz Lipiec jeden z założycieli legendarnej grupy filmowej SKY PIASTOWSKIE, znany ze współpracy z zespołem Hey i Katarzyną Nosowską, który w ramach tegorocznych Yachów zaprezentuje teledysk do piosenki „Kto tam u ciebie jest?” w wykonaniu Katarzyny Nosowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.