Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18103 miejsce

Wokół gwiazdy Proxima Centauri krąży planeta. Na Proximie b są warunki do występownia wody w stanie ciekłym

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie planety wokół najbliższej gwiazdy wobec Układu Słonecznego, Proximy Centauri. Jest to zatem najbliższa nam planeta pozasłoneczna.

 / Fot. ESOProxima b obiega swoją gwiazdę co 11 dni. Temperatura na planecie jest odpowiednia, by występowała na niej woda w stanie ciekłym.

Proxima Centauri znajduje się 4 lata świetlne od Układu Słonecznego. Ten czerwony karzeł to najbliższa Ziemi gwiazda zaraz po Słońcu.

„Pierwsze wskazówki o możliwej planecie pochodzą z 2013 roku, ale detekcja nie była przekonywująca. Od tamtej pory ciężko pracowaliśmy, aby uzyskać więcej obserwacji z powierzchni Ziemi przy pomocy ESO i innych instytucji. Najnowsza kampania Pale Red Dot była planowana przez około dwa lata” – mówi szef zespołu astronomów, Guillem Anglada-Escudé, cytowany przez serwis Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Co zauważyli astronomowie? Przede wszystkim to, że Proxima Centauri przybliża się do Ziemi z prędkością około pięciu kilometrów na godzinę po czym oddala się od niej. Trwa to 11,2 dnia. Z dalszych wyliczeń wynika, że planeta krążąca wokół gwiazdy ma 1,3 masy Ziemi i znajduje się w niewielkiej odległości od swojego słońca, bo zaledwie 7 mln kilometrów. Dla porównania naszą planetę dzieli do Słońca dystans 150 mln kilometrów.

Bliskość Proximy b w stosunku do Proximy Centauri jest mniejsza niż Merkurego do Słońca – przypomina ESO. Sama gwiazda jest jednak dużo słabsza niż nasza, dlatego na planecie mogą panować warunki umożliwiające powstanie życia, a temperatura pozwala na występowanie wody w stanie ciekłym. Potencjalnym problemem mogą być za to rozbłyski ultrafioletowe i rentgenowskie.

Zdając sobie sprawę, że Proxima Centauri, jako aktywnym czerwony karzeł, mogą w swej aktywności przypominać planetę monitorowali również precyzyjnie zmiany jasności gwiazdy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe... Wiemy takie szczegółowe rzeczy o obiekcie odległym o lata świetlne od Ziemi, chociaż nie mamy szeroko dostępnych zdjęć kolorowych w wysokiej rozdzielczości np. z... Księżyca. Te które nam serwują w sieci "jacyś bliżej nie znani ogółowi badacze" sączą dla gawiedzi pożałowania godne bohomazy.

A podobno z kosmosu gazetę można czytać... na Ziemi, mimo że ma mętną od zanieczyszczeń atmosferę. Jak to wytłumaczyć?

W takim stanie rzeczy nie ma co się dziwić, że jakieś dziwne kształty widoczne na "tajemniczych" fotkach czy filmikach krążących w sieci, są interpretowane jako UFO czy coś w podobnym klimacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.