Facebook Google+ Twitter

Wokół IPN-u

Ukazaniu się książki Pawła Zyzaka, na temat Lecha Wałęsy, towarzyszyła seria ataków na IPN. A jakie jest moje zdanie na temat tej sprawy i samego Instytutu?

Po pierwsze: Wydana właśnie książka Pawła Zyzaka nie powstała w IPN, ani w ramach żadnego projektu badawczego IPN, tylko przed tym jak szef krakowskiego IPN-u dr Marek Lasota - notabene radny Platformy Obywatelskiej - przyjął Zyzaka do pracy na czas określony przy obsłudze ksero. IPN nie miał więc nic wspólnego z książką Zyzaka jako taką i skoro Tusk miał pretensje do IPN, to tylko pogratulować udanego medialnie przykrycia niewygodnego faktu, że za zatrudnienie Zyzaka odpowiedzialny był bezpośrednio człowiek związany z PO! Dalej, gdyby premier chciał - tak jak zacierała ręce "Wyborcza": wyciągać konsekwencje, to zgodnie z dalszym rozumowaniem powinien raczej obarczać winą Uniwersytet Jagielloński, na którym Zyzak obronił na piątkę pracę, na podstawie której powstała książka, niż IPN. Okazuje się, że nawet do pracy obronionej na piątkę można mieć szereg poważnych zastrzeżeń, przedstawił je w "Rzeczpospolitej", co ciekawe, dr Piotr Gontarczyk z IPN: tutaj. Tymczasem premier strofując minister Kudrycką, gdy ta chciała wysłać kontrolę na UJ, mówił o wolności badań naukowych, podczas gdy wcześniej w związku z publikacją Zyzaka w następujących słowach ostrzegał IPN:

- Chcę zaapelować do pracowników IPN i historyków, aby nie nadużywali środków publicznych, bo nie będą mogli ich w przyszłości używać - jeśli tak to będzie dalej wyglądało, w takim jednostronnym działaniu [...].
Nie dziwię się, że dziś w Polsce narastają coraz większe emocje wokół IPN. Ci, którzy nadużywają cierpliwości Polaków i pieniędzy publicznych, sami stanowią dla tej instytucji największe zagrożenie. Jeśli to się nie zmieni, to takie zagrożenie może stać się faktem.


Tusk prawdopodobnie początkowo nie wiedział, że IPN nie ma nic wspólnego z publikacją Zyzaka. Z tych słów oraz z późniejszej reakcji na inicjatywę minister Kudryckiej wynika jednak jedno: to, co dla premiera jest wolnością badań naukowych na UJ, nie byłoby nią w przypadku IPN. Autonomia autonomii nierówna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

"Rzecz w tym, że IPN powinien działac tak, aby nie było powodów do krytyki."

Krytyki IPN nie da sie uniknąć. Istotne jest krytyki ze strony kogo należałoby unikać? Bo jeśli ze strony ubecji i agentury, to bardzo niedobrze. Naturalnie nie wrzucałbym Wałęsy do jednego wora z ubecją.

Polecam obejrzenie filmu TW Bolek:
http://video.google.pl/videoplay?docid=8925540803212198237&ei=xj3OSantFZrI-Qb537XwAQ&q=TW+Bolek+&hl=pl

Myślę, że Wałęsie właśnie dlatego nie dali dostępu do akt TW "Bolek", że już wcześniej - jako prezydent - nie zwrócił akt na swój temat. Ale z tego co wiem, to sprawa udostępnienia tych akt nie jest jeszcze przesądzona i w IPN-ie obraduje jeszcze nad tym jakiś zespół ekspertów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Bełkoczesz pan."

Gdyby to był bełkot, Redakcja nie przepuściłaby bełkotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Swoje rozważania na temat IPN ograniczyłeś tylko do lustracji. A IPN to przede wszystkim wspaniała działalność edukacyjna, wydawnicza. Szkoda, że o tym nie napisałeś."

Czy aby na pewno? Wspomniałem o niej, przytoczyłem nawet cytat z informacją ile za prezesury Kurtyki IPN wydał publikacji książkowych, artykułów itd. Wspomniałem też co śledztwie ws. zabójstwa ks. Popiełuszki i co wokół niego się działo za prezesury Kieresa.

Celem mojego artykułu było pierwotnie odparcie nieuzasadnionych ataków na IPN związanych z publikacją Zyzaka, więc mój tekst zdominowała tematyka lustracyjna. Drugim powodem takiego ujęcia tematu jest też to, że po prostu o sprawach, o których pisałem wiem najwięcej, a nie lubię pisać o rzeczach, o których mało wiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolutnie nie jest to bełkot. Krzysztof podjął się przedstawienia bardzo trudnego tematu. Zauważyłam, że negatywnie na temat IPN wypowiadają się ci , którzy nigdy nie mieli możliwości bezpośredniego zapoznania się z praca badawczą , z pracą nad dokumentem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 22:04

Na pewno ten artykuł to nie bełkot, na pewno informacji dużo i słusznie "wienia" podkreśla szerszy aspekt działalności Instytutu Pamięci Narodowej. To misja, którą IPN wypełnia, często wbrew, jak widać, upodobaniom i koszmarom tych, co chcą zamknąć naszą koszmarną przeszłość adekwatnym do czarnobylskiego sarkofagiem.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W swoim artykule poruszyłeś temat bardzo ważny. Ale umieszczenie w nim tak wielu szczegółowych informacji powoduje , że czytelnik się w nich gubi. Zwłaszcza ten, który nie interesuje się szczególnie historią. Swoje rozważania na temat IPN ograniczyłeś tylko do lustracji. A IPN to przede wszystkim wspaniała działalność edukacyjna, wydawnicza. Szkoda, że o tym nie napisałeś. W artykułach o tematyce historycznej należy szerzej skomentować cytaty, to dla wyrażania własnych poglądów. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdanie "Podsumowując moje powyższe rozważania na temat Instytutu Pamięci Narodowej mogę stwierdzić, że IPN był w ostatnich tygodniach krytykowany w znacznej mierze nie za to, za co krytykowany być powinien "

jest kwintesencją panskiego wywodu. Rzecz w tym, że IPN powinien działac tak, aby nie było powodów do krytyki.

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/6/2262/IPN.html
Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Instytut przejmie dokumenty z archiwów m. in. MSWiA, UOP, MON, MS, Archiwum Akt Nowych.
Ustawa o IPN przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.

O ile mi wiadomo, Wałęsie nie udostepniono pewnych dokumentów, z ktorymi chciał sie zapoznać.
Nie był tez Wałęsa aparatczykiem służb specjalnych i organów bezpieczeństwa.

USTAWA
z dnia 18 grudnia 1998 r.(format PDF)

Art. 2. 1. Zbrodniami komunistycznymi, w rozumieniu ustawy, są czyny popełnione przez
funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r.,
polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup
ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej
obowiązującej w czasie ich popełnienia. Zbrodniami komunistycznymi są również czyny popełnione przez
tych funkcjonariuszy w okresie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, zawierające znamiona czynów
zabronionych określonych w art. 187, 193 lub 194 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11
lipca 1932 r. - Kodeks karny albo art. 265 § 1, art. 266 § 1, 2 lub 4 lub art. 267 ustawy z dnia 19 kwietnia
1969 r. - Kodeks karny, dokonane przeciwko dokumentom w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 18
października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-
1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr 218, poz. 1592 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 25,
poz. 162) na szkodę osób, których te dokumenty dotyczą.
2. Funkcjonariuszem państwa komunistycznego, w rozumieniu ustawy, jest funkcjonariusz publiczny,
a także osoba, która podlegała ochronie równej ochronie funkcjonariusza publicznego, w szczególności
funkcjonariusz państwowy oraz osoba pełniąca funkcję kierowniczą w organie statutowym partii
komunistycznych."

W świetle tylko tych cytatów jasnym staje sie, że Wałęsy do "zbrodniarzy" zaliczyć sie nie da, a wszelkie publikacje i nateżenie propagandy antywałęsowekiej kanałami IPN i blizszych oraz dalszych współpracowników ma charakter czysto polityczny. Jest - mowiąc prostym jezykiem - nagonką na czlowieka, który w pewnym momencie pogonił Kaczyńskich ze swego dworu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.04.2009 23:14

Bełkoczesz pan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.