Facebook Google+ Twitter

Wokół odległej o 455 lat świetlnych gwiazdy znaleziono cząstki organiczne. Układ Słoneczny nie powstał w unikalnych warunkach

Warunki, w których powstała Ziemia i Słońce, nie są unikalne we wszechświecie. Naukowcy odkryli złożone cząstki organiczne wokół młodej gwiazdy MWC 480, znajdującej się 455 lat świetlnych od Ziemi.

 / Fot. By ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), A. Quintana/J. Olivares (ALMA) (ESO) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia CommonsOdkrycia dokonał znajdujący się w Chile interferometr radiowy o nazwie Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Badał on dysk protoplanetarny wokół gwiazdy MWC 480 - podaje Europejskie Obserwatorium Południowe. Gwiazda ma masę dwukrotnie większą niż Słońce i znajduje się w obszarze gwiazdotwórczym w konstelacji Byka. Jej odległość od Ziemi to 455 lat świetlnych.

Obserwacje wykazały, że w dysku znajdują się duże ilości opartego na węglu cyjanku metylu. Jest go tak dużo, że zdołałby wypełnić ziemskie oceany. Oprócz wspomnianego związku wykryto też cyjanowodór. Cyjanid metylu zawiera wiązania węglowo-azotowe istotne w procesie powstawania aminokwasów, które wchodzą w skład białka.

"Badania komet i planetoid pokazują, że mgławica słoneczna, z której powstało Słońce i planety, była bogata w wodę i złożone składniki organiczne" - przypomniała Karin Öberg z Harvard-Smithsonian Center. Zdaniem badaczki odkrycie w pobliżu gwiazdy MWC 480 dowodzi, że również w odległych miejscach wszechświata następują podobne procesy chemiczne. Co istotne molekuły, które wykryła ALMA odnajdywano wcześniej w kometach w Układzie Słonecznym.

Czytaj także: Znajdziemy obce formy życia w ciągu 30 lat? "Wiemy gdzie i jak szukać" - twierdzą naukowcy


Dysk protoplanetarny wokół gwiazdy znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Powstał on z mgławicy gazu i pyłu. ALMA nie znalazła jeszcze śladów powstawania planet w tym układzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.