Facebook Google+ Twitter

Wokół Okrągłego Stołu

Nikt nie ma wątpliwości, że Polska byłaby zupełnie innym krajem gdyby nie kilka tygodni pomiędzy 6 lutego 1989 a 5 kwietnia 1989. Okrągły Stół zapoczątkował największą transformację ustrojową w dziejach Polski. Porozmawiamy o tym dziś w „O co chodzi”.

 / Fot. LogoJak dziś, po latach wspominamy tamten okres? Czy nadzieje i oczekiwania, które społeczeństwo wiązało z Okrągłym Stołem zostały spełnione? Jak postrzegamy te osoby, które wtedy zasiadły by wspólnie doprowadzić do zmiany sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej? By zmienić ustrój drogą pokojowych przekształceń?

Z pewnością sławna sala w Pałacu Namiestnikowskim, gdzie odbywały się obrady jest dziś celem wielu wycieczek. To tam w trzech głównych komisjach (Zespół ds. gospodarki i polityki społecznej, Zespół ds. reform politycznych, Zespół ds. pluralizmu związkowego) zasiadło ponad 450 osób. Wokół głównego stołu obrad zasiedli przedstawiciele władz PRL, członkowie, wtedy nielegalnej opozycji – Solidarności i, jako strona koncyliacyjna – dostojnicy Kościoła; razem ponad 50 osób, między innymi gen. Kiszczak, gen. Jaruzelski, S. Ciosek, J. Urban, A. Kwaśniewski, W. Frasyniuk, T. Mazowiecki, A. Macierewicz, L. Wałęsa.

Obecnie temat Okrągłego Stołu wiąże się także z innym symbolem tamtych czasów: Magdalenką. Równie silnie emanuje „złota legenda” Okrągłego Stołu jak i ta „czarna” związana z osławionymi spotkaniami zakrapianymi alkoholem, w willi w Magdalence.

Jakkolwiek jednak na to patrzeć i cokolwiek o tym myśleć, 20 lat temu miało miejsce niezwykle ważne wydarzenia, którego pozytywne konsekwencje – ogromną przemianę gospodarczą – współcześnie doświadczamy.

O wydarzeniach sprzed dwudziestu lat porozmawiamy dr Konradem Tatarowskim, dziennikarzem Radia Wolna Europa, już dziś o 18.30 w programie „O co chodzi”. Zapraszamy do Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.