Facebook Google+ Twitter

Wola nie zarobi 40 mln złotych. Opłaty za użytkowanie wieczyste zostały wprowadzone nielegalnie

Błąd urzędników dzielnicy Wola doprowadził do tego, że dzielnica nie zarobi 40 mln zł na opłatach za użytkowanie wieczyste. A to wszystko przez faksymile.

Nielegalna decyzja dotycząca podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste / Fot. Freerange Stock ArchivesDo końca marca aż kilkanaście tysięcy mieszkańców Woli miało zapłacić podwyższoną stawkę podatku za użytkowanie wieczyste. Okazało się, że decyzja urzędników jest nieważna, ponieważ użyto faksymili - pieczątek z kopią podpisu, a zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego unieważnienie starych stawek i wprowadzenie nowych musi być podpisane odręcznie.

Pisma informujące o nowych stawkach zaczęły trafiać do mieszkańców Woli już pod koniec 2009 roku, a urzędnicy zakończyli wysyłać je pod koniec ubiegłego roku. Jak podaje "Życie Warszawy" to właśnie wtedy wygasło pełnomocnictwo urzędniczki, której pieczątka widniała na pismach.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyJeszcze nie wiadomo ile tak naprawdę osób zapłaciło podatek, a ile zaskarżyło decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wiadomo jednak, że tylko w roku zeszłym do SKO trafiło 8 tys. skarg, dotyczących podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste.

Wiceprezes SKO Tomasz Podlejski tłumaczy, że wśród skarg są również skargi mieszkańców Woli. W pismach twierdzą, że nie ma podpisów lecz są faksymila. Tomasz Podlejski zaznacza również, że przy rozpatrywaniu takich skarg SKO unieważnia decyzje o podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste. Wiceprezes dodaje, że nie pamięta, aby problem z faksymilami dotyczył innych dzielnic Warszawy.

Jest jeszcze jedno ważne pytanie: czy istnieje możliwość odzyskania pieniędzy przez osoby, które już zapłaciły wyższy podatek? Według prawnika Łukasza Jędruszuka, można spróbować wystąpić do sądu cywilnego, by ten stwierdził nieważność podwyżki. Dodaje również, że wypowiedzenie i nowe stawki nie zostały podpisane we właściwy sposób, a to oznacza, że nie było oświadczenia gminy w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

1234
  • 1234
  • 04.04.2011 15:41

Sprawa faksymile to tylko jedna z wad. Jest ich o wiele więcej, co ujawniło Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste". Zob. http://pe2012-sis.blogspot.com.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.