Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12987 miejsce

Wola Okrzejska. Narodowe Czytanie u źródeł „Trylogii” [relacja]

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dnia 6 września 2014 r. z wielkim rozmachem i perfekcjonizmem przystąpiło do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Przywitanie uczestników Narodowego Czytania w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Dnia 6 września 2014 r. w parku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” w ramach ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Organizatorzy spotkania władz regionu, dyrektorów, nauczycieli, młodzieży, mieszkańców wsi i przybyłych gości z twórczością noblisty przygotowali niezwykłą ofertę programową, która nadała Świętu „Trylogii” Sienkiewicza wyjątkową oprawę.

Starostwo Powiatowe w Łukowie i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zapewnili wszystkim chętnym Busy PKS Łuków / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej uczestnikom Narodowego Czytania w miejscu urodzenia autora „Trylogii” wspaniałą atmosferę duchową, jak też zatroszczyli się o akomodację – przyjazd specjalnie przygotowanymi busami PKS Łuków nawiązującymi do twórczości pisarza (Oleńka, Kmicic, Bohun, Zagłoba) oraz poczęstunek w postaci żołnierskiej grochówki.

Scena Narodowego Czytania w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Scena wystąpień czytelniczych została wzniesiona w wyjątkowym miejscu, na ruinach dworu, w którym 5 maja 1846 r. przyszedł na świat wybitny autor powieści historycznych, jakie odegrały fenomenalną rolę w polskiej kulturze i w dziejach narodu. Elementy wystroju sceny podkreślały charakterystyczne elementy kultury, jaką reprezentuje szereg książek napisanych przez Sienkiewicza w latach 1880-1888. Dodatkowym aspektem znaczenia przestrzeni, w jakiej odbyła się lektura, był fakt, że cienia uczestnikom użyczały drzewa pamiętające ród Cieciszowskich, przodków Henryka Sienkiewicza.

Wójt gminy Krzywda Jerzy Kędra i zastępca wójta Barbara Kot. / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Starosta powiatu łukowskiego Janusz Kozioł / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Wywiad radiowy ze starostą łukowskim Januszem Koziołem / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej

Narodowe Czytanie było okazją do przypomnienia ambitnego zamiaru odbudowania dworu w Woli Okrzejskiej i Narodowe Czytanie w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej nadanie mu funkcji Sienkiewiczowskiego centrum Kultury. O projekcie mówił w wywiadzie radiowym Tomasza Marciniuka z Polskiego Radia starosta łukowski Janusz Kozioł.
posłuchaj: Sienkiewicza czytano w Woli Okrzejskiej, w powiecie łukowskim na Lubelszczyźnie. Relacja Tomasza Marciniuka/IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Czy w czytaniu uczestniczył potomek Bartłomiej. Byłaby to świetna ekspiacja i podziękowanie za uniewinnienie przez prokuraturę próby łamania konstytucyjnego prawa o niezależności NBP od polityki rządzących . W końcu chodziło tylko o kilkanaście milionów na pokrzepienie serc .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja obrazująca imprezę. Poczułam się jak uczestnik i słuchacz tego czytania -dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, też myślę, że impreza była wyjątkowa. Uczestnicy tego zdarzenia mieli niebywałe szczęście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna impreza, znakomita relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.