Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19773 miejsce

Wola Okrzejska. Narodowe Czytanie u źródeł „Trylogii” [relacja]

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dnia 6 września 2014 r. z wielkim rozmachem i perfekcjonizmem przystąpiło do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Przywitanie uczestników Narodowego Czytania w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Dnia 6 września 2014 r. w parku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” w ramach ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Organizatorzy spotkania władz regionu, dyrektorów, nauczycieli, młodzieży, mieszkańców wsi i przybyłych gości z twórczością noblisty przygotowali niezwykłą ofertę programową, która nadała Świętu „Trylogii” Sienkiewicza wyjątkową oprawę.

Starostwo Powiatowe w Łukowie i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zapewnili wszystkim chętnym Busy PKS Łuków / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej uczestnikom Narodowego Czytania w miejscu urodzenia autora „Trylogii” wspaniałą atmosferę duchową, jak też zatroszczyli się o akomodację – przyjazd specjalnie przygotowanymi busami PKS Łuków nawiązującymi do twórczości pisarza (Oleńka, Kmicic, Bohun, Zagłoba) oraz poczęstunek w postaci żołnierskiej grochówki.

Scena Narodowego Czytania w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Scena wystąpień czytelniczych została wzniesiona w wyjątkowym miejscu, na ruinach dworu, w którym 5 maja 1846 r. przyszedł na świat wybitny autor powieści historycznych, jakie odegrały fenomenalną rolę w polskiej kulturze i w dziejach narodu. Elementy wystroju sceny podkreślały charakterystyczne elementy kultury, jaką reprezentuje szereg książek napisanych przez Sienkiewicza w latach 1880-1888. Dodatkowym aspektem znaczenia przestrzeni, w jakiej odbyła się lektura, był fakt, że cienia uczestnikom użyczały drzewa pamiętające ród Cieciszowskich, przodków Henryka Sienkiewicza.

Wójt gminy Krzywda Jerzy Kędra i zastępca wójta Barbara Kot. / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Starosta powiatu łukowskiego Janusz Kozioł / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej Wywiad radiowy ze starostą łukowskim Januszem Koziołem / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej

Narodowe Czytanie było okazją do przypomnienia ambitnego zamiaru odbudowania dworu w Woli Okrzejskiej i Narodowe Czytanie w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe Muzeum w Woli Okrzejskiej nadanie mu funkcji Sienkiewiczowskiego centrum Kultury. O projekcie mówił w wywiadzie radiowym Tomasza Marciniuka z Polskiego Radia starosta łukowski Janusz Kozioł.
posłuchaj: Sienkiewicza czytano w Woli Okrzejskiej, w powiecie łukowskim na Lubelszczyźnie. Relacja Tomasza Marciniuka/IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Czy w czytaniu uczestniczył potomek Bartłomiej. Byłaby to świetna ekspiacja i podziękowanie za uniewinnienie przez prokuraturę próby łamania konstytucyjnego prawa o niezależności NBP od polityki rządzących . W końcu chodziło tylko o kilkanaście milionów na pokrzepienie serc .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja obrazująca imprezę. Poczułam się jak uczestnik i słuchacz tego czytania -dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, też myślę, że impreza była wyjątkowa. Uczestnicy tego zdarzenia mieli niebywałe szczęście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna impreza, znakomita relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.