Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22277 miejsce

Wola Okrzejska.Tradycje Wielkanocne Ziemi Henryka Sienkiewicza

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Regionalne w Łukowie zorganizowały w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej spotkanie pod hasłem „Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi”.

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe W dniu 28 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dzięki gościnności pani dyrektor Iwony Chudek odbyło się spotkanie przedświąteczne Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi. Organizatorem uroczystości były: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Regionalne w Łukowie.

Honorowy Patronat nad uroczystością objął Starosta Powiatu Łukowskiego Pan Janusz Kozioł oraz Wójt Gminy Krzywda Pan Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. plakat Jerzy Kędra. Celem spotkania było zaprezentowanie tradycji i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, obowiązujących dawniej i obecnie na Ziemi Łukowskiej, przedstawienie dorobku artystycznego ośrodków kulturalnych Ziemi Łukowskiej.

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe Początek uroczystości uświetniły występy dziecięcego zespołu tańca ludowego Kropelki Rosy oraz scenka wielkanocna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W obrzędowej części spotkania, wprowadzającej uczestników w czas zadumy Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia zaprezentowały się zespoły Szalinówki z Hordzieżki oraz Modry Len z Adamowa.

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe


Wykonano pieśni pasyjne i wielkopostne, przeplatane opowieściami o przygotowaniach do świąt wielkanocnych w domu i w zagrodzie, przygotowywaniu potraw świątecznych, nabożeństwach kościelnych, na które ciągnęły rzesze ludzi. Dawne zwyczaje i obrzędy ludowe przybliżyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Okrzejskiej. Opowieści dotyczyły przygotowań do Świąt Wielkanocnych, obyczajów Wielkiego Tygodnia i dni świątecznych, wierzeń, wróżb, przesądów.

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi / Fot. Maciej Cybulski/materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Prawda, prawda... Wszystko budzi uznanie i podziw! Aż żal, że nie można osobiście na wszystko spojrzeć z autopsji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ to wszystko pięknie wygląda! Szacunek dla tych, którym chce się chcieć i nie pozwalają zaginąć naszym polskim tradycjom w mrokach współczesności!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.