Facebook Google+ Twitter

"Wola polityczna" jest, ale parytet musi poczekać

Parytetów w listach wyborczych prawdopodobnie nie będzie jeszcze na najbliższych wyborach. Ustawa nie zdąży wejść w życie.

Prace nad ustawą o parytetach, jedną z wyborczych obietnic Komorowskiego, ruszyły pełną parą. Inicjatorka ustawy, Magdalena Środa, liczy na wejście ustawy w życie jeszcze przed wyborami samorządowymi informuje TVN24. Jest to jednak niemożlwe: ustawa musiałaby zostać przegłosowana w ciągu 24 godzin, ponieważ komisja wyborcza zbiera się w czwartek, a ostatni możliwy termin zmiany prawa wyborczego mija w piątek. Prawo wyborcze może być zmieniane maksymalnie na pół roku przed wyborami, a najpóźniejszy termin, na który można rozpisać wybory samorządowe, to 9 stycznia 2011.

Do ostrej wymiany zdań doszło pomiędzy Magdaleną Środą i wiceprzewodniczącym komisji ds. prawa wyborczego Eugeniuszem Kłopotkiem. Środa upomina, że wystarczyłaby "wola polityczna", aby najbliższe zebranie komisji rozszerzyć o głosowanie nad ustawą o parytetach. Kłopotek odpowiada krótko: Niech pani zapomni. Dodaje, że to niemożliwe z powodów proceduralnych oraz że PSL nie poprze projektu. Halina Rospondek z PO podsumowuje: - Pośpiech jest niewskazany, ustawa musi dojrzeć do społecznej akceptacji, "wola polityczna" jest, ale trzeba czasu na to wszystko.

Jest jeszcze kwestia tego, ile proc. kobiet będzie na listach: 35 czy 50. Bronisław Komorowski częściej wspominał o pierwszej wersji; ma to zostać ustalone w środę na posiedzeniu klubu Platformy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.