Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16521 miejsce

Wolbórz, czyli walczący z wojami

Licząca ponad 2,5 tys. mieszkańców wioska kryje w sobie wiele ciekawych historii. Niektóre ujrzały światło dzienne, inne pozostają nieodkryte, tajemnicze.

Do Wolborza przyjechałem tuż po godzinie 10.00. Zwiedzanie rozpocząłem od wizyty w najbardziej znanym i widocznym (z trasy nr 8 Warszawa-Wrocław) miejscu. Zespół parkowo-pałacowy biskupów kujawskich stanowi o renomie Wolborza.

Prawie jak w ogrodach francuskich

Zespół parkowo-pałacowy w Wolborzu (obecnie Zespół Szkół). Fot. Tomasz Mazur / Fot. Tomasz MazurTutaj rezydowali biskupi diecezji wrocławskiej i kujawskiej, odpoczywał m.in. Stefan Batory, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski. Pomimo że w wiekach XIX i XX budynki pałacowe podlegały licznym dewastacjom i grabieżom, pełniąc m.in. rolę koszarów wojskowych, do dziś zachwycają wyglądem. Jest to wynik prac renowacyjnych, których kulminacja nastąpiła w połowie wieku XX. Obecnie w budynkach pałacu mieści się Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, internat, stołówka, sala gimnastyczna. Barokowa wizytówka Wolborza tętni życiem nawet w okresie wakacyjnym. Niektórzy zatrzymują się w internacie dużymi grupami, inni podróżni przyjeżdżają tylko na godzinę. Spacer po zespole parkowo-pałacowym stanowi doskonałą odskocznię dla podróżujących w kierunku Wrocławia lub stolicy. Dla mnie był. Czułem się niemal jak w ogrodach francuskich, nawet padający deszcz nie przeszkadzał.

Popiersie Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Wolborzu.  / Fot. Tomasz MazurO Poprawie Rzeczypospolitej

Z Wolborzem ściśle związana jest postać Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Tutaj się urodził, tworzył, prowadził działalność polityczną, w czasie której piastował m.in. dziedziczne stanowisko wójta Wolborza. Autor dzieła pt.: "O Poprawie Rzeczypospolitej" zmarł także w Wolborzu na jedną z chorób zakaźnych, określanych wówczas jako morowe powietrze. Oprócz szkoły nazwanej jego imieniem, w Wolborzu odnajdziemy między innymi dwa popiersia pisarza. Jedno w centrum Zespołu Szkół, drugie tuż obok kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja, ufundowane w 400-lecie ustanowienia Trybunału Koronnego.

Bój o Grunwald

Tablica upamiętniająca wyjście "wojsk polskich z Wolborza na zwycięski bój pod Grunwaldem".  / Fot. Tomasz MazurGdy piszę o Wolborzu nie mogę zapomnieć o Władysławie Jagielle. Z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze, we wrześniu 1409 r. to właśnie tutaj Jagiełło wydał odezwę m.in. do ówczesnego duchowieństwa, w której stanowczo skrytykował państwo krzyżackie. Po drugie, na początku wieku XV w miejscowości odbyła się zbiórka znacznej części wojsk, które następnie w całości zgromadziły się w Czerwińsku, by potem stawić czoła zakonowi krzyżackiemu w bitwie pod Grunwaldem. Świadectwem tych wydarzeń jest pomnik ufundowany w "550. rocznicę wymarszu wojsk Władysława Jagiełły z Wolborza pod Grunwald" oraz pamiątkowa kamienna tablica na ścianie kościoła. Jej fundatorem było zrzeszenie piotrkowiaków w 1927 r. Trzeci powód, jest najmniej związany z odległą historią, ale wart wspomnienia. Mianowicie szkoła podstawowa w Wolborzu przybrała imię właśnie Władysława Jagiełły.

Przez tutejszą Radę Gminy została nawet podjęta specjalna uchwała o powołaniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600. letniej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, która przypada na rok 2010. Z pewnością będzie to doskonała okazja do promocji Wolborza w regionie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.