Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16792 miejsce

Wołgograd przemianowany na Stalingrad? Putin nie wyklucza

Kwestia przywrócenia nazwy Stalingrad dla dzisiejszego Wołgogradu została poruszona przez Władimira Putina podczas spotkania z rosyjskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Ewoluuje się. http://www.commdiginews.com/business-2/stock-market-bulls-gored-by-obama-bluster-options-citi-mess-13167/ licencja: CC3.0 / Fot. Robert Couse-BakerPodczas spotkania z rosyjskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, pojawiła się kwestia wielce intrygująca. Jeden z dawnych żołnierzy wystąpił z zapytaniem do Władimira Putina o możliwość przywrócenia nazwy Stalingradu dla dzisiejszego miasta Wołgograd. Rosyjski przywódca odpowiedział, że "zgodnie z naszym ustawodawstwem problem może zostać rozwiązany przez władze regionalne i miejskie." Wołgograd pozostawał przemianowany na Stalingrad od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961r.

Według deklaracji Putina, najważniejsza jest dla niego wola obywateli: "W tym przypadku mieszkańcy powinni przeprowadzić referendum, gdzie zadecydują o zmianie nazwy." Przypomniał, że w Paryżu znajduje się plac o nazwie Stalingrad i wiele innych miast w Europie zachowuje tę nazwę w pamięci. "Nie byłem tym, który zmienił nazwę" - zaznaczył żartobliwie Putin, dodając zaraz najzupełniej poważnie, że "będziemy obmyślać, jak może to być zrobione [referendum - przyp. aut.]." W każdym bądź razie: "Zrobimy jak mieszkańcy mówią."

Do 1925r. Wołgograd nosił nazwę Carycyn. Późniejszy Stalingrad wyraźnie dawał znać do kogo należy władza na rosyjskich czy może raczej radzieckich lub sowieckich ziemiach. Czas odwilży w polityce ZSRR jaki zaznaczył się w drugiej połowie lat 50-tych był okresem wyraźnej destalinizacji. Miasto otrzymało wtedy nowe miano, utworzone od nazwy rzeki nad którą jest położone.

Józef Stalin. http://gosc.pl/doc/996246.Wnuk-Stalina-pozwal-za-slowa-o-Katyniu licencja: CC3.0 / Fot. Wikimedia CommonsWarto przypomnieć, że w latach 1953 - 1957 miano Stalinogrodu nosiła śląska metropolia. Katowice były zmuszone do ostentacyjnych dowodów miłości dla Józefa Stalina. Województwo katowickie zostało przemianowane na stalinogrodzkie. Można domniemać, że Władimir Putin ma nikłe szanse na ewentualny powrót na Śląsk, wraz ze swoją historią.


źródło: itar-tass
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Trele morele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I slusznie! Największy ludobójca w dziejach zasługuje na miasto własnego imienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stalin podobnie jak i Lenin wiecznie żywi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.