Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

52108 miejsce

Wolimy gloryfikować innych bohaterów

20 kwietnia Lech Wałęsa odebrał przyznany 8 września 2008 r przez Radę Miasta Szczecina tytuł honorowego obywatela miasta.

Lech Wałęsa przyjechał do Szczecina na dwa dni, 21 kwietnia spotkał się ze studentami w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego. I wiadomość z tego samego dnia: - W szczecińskim sądzie okręgowym odbyła się kolejna rozprawa byłego prezydenta miasta Mariana Jurczyka, który wraz z zastępcami odpowiada za zerwanie umowy z firmą Euroinvest Saller.

Porównując postacie obu przywódców strajku w 1980 r w Gdańsku i Szczecinie, widzimy, że jeden działając w świetle jupiterów i mediów wykorzystał wszystkie możliwości, jakie dało mu zwycięstwo strajkowe, od przewodnictwa związku zawodowego Solidarność, przez nagrodę Nobla, sygnatariusza Okrągłego Stołu, do najwyższego urzędu w państwie. Drugi, przeciwny udziałowi mediów w strajku, po strajku trochę zapomniany, zadeklarował się jako przeciwnik Okrągłego Stołu. Założył związek zawodowy „Solidarność 80”, który odegrał tylko lokalną rolę.

Widząc sukcesy Lecha Wałęsy, spróbował swoich sił w wyborach na senatora, a następnie prezydenta miasta. Dzisiaj Lech Wałęsa jest znany na świecie, jest człowiekiem, symbolem walki o demokrację, jednym (oprócz papieża Jana Pawła II) z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na całym świecie. O roli Mariana Jurczyka w zwycięstwie sierpniowych strajków (to w Szczecinie podpisano pierwsze, lepiej sformułowane porozumienie) nie wiedzą nawet nasi najbliżsi sąsiedzi Niemcy, właściwie zapomnieli już też szczecinianie.

I chociaż obydwu obciążały podejrzenia o współpracę z SB, to i z tej sprawy korzystniej wyszedł Lech Wałęsa, decyzją Instytutu Pamięci Narodowej uzyskał status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL, Marian Jurczyk uzyskał tylko kasację wyroku, prawomocnie uznającego go za kłamcę lustracyjnego. Jesteśmy dziwnym społeczeństwem, nie gloryfikujemy własnych, lokalnych bohaterów, szukamy innych, chociażby ich zasługi były porównywalne.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marian Posłuszny
  • Marian Posłuszny
  • 05.01.2012 14:20

W Polsce i Szczecinie zapomniano nie tylko o przywódcy strajku w 1980 r., w Stoczni Szczecińskiej Marianie Jurczyku. Zapomniano też o Józefie Kowalczyku wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w sierpniu 1988 r., który walnie przyczynił się do powstania idei zorganizowania Okrągłego stołu. Zapomniano też o Mieczysławie Dopierale, przywódcy Ogólnomiejskiego Komitetu Strajkowego (podczas strajku szczecińskiego w okresie grudnia 1970), który doprowadził do podpisania porozumienia z lokalnymi władzami. Dopiero w 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 22:42

Bo i też mamy "bohaterów" rodem z UB z uporem wciskanych nam przez media.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.