Facebook Google+ Twitter

Wolin, Jomsborg, Jumne, Julin...

Nad rzeką Dziwną ponad tysiąc lat temu Wikingowie założyli silnie ufortyfikowaną warownię Jomsborg. W kronikach, Wolin występuje również pod nazwą Jumne, Julin, Vineta. W opisach podróży Ibrahima ibn Jakuba znajdujemy wzmianki o mieście.

Zdjęcia przedstawiają różne fragmenty wydarzeń z XIV Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. / Fot. M. Wieczorekłódź Wikingów / Fot. M. WieczorekWikingowie - ludzie z mroźnych fiordów Północy - organizowali zuchwałe i odważne wyprawy w różne zakątki Europy i świata. To oni, na swoich lekkich łodziach, jako pierwsi Europejczycy dotarli do brzegów Ameryki.
Pojawiali się na swoich okrętach z mieczami w dłoniach i dokonywali krwawych wyczynów - grabili kościoły, wymuszali okupy i toczyli bitwy. Ale także dzięki nim rozwijał się handel i różne osady i porty. Także Wolin. Kultura wikingów na stałe weszła do historii Europy i świata. Jest bardzo bliska i dobrze znana mieszkańcom Wolina.

"Dłubanie" łodzi / Fot. M. Wieczorek"Wikingowie" z Anglii / Fot. M. WieczorekW dniach od 1 do 3 sierpnia odbywa się w w tym mieście XIV Festiwal Słowian i Wikingów. Impreza ta jest jedną z największych i najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Do grodu przybyło około 1500 wojów, ich kobiety i dzieci. Przybyli z 23 państw europejskich, a także z USA i Australii. Miasto na kilka dni zamienia się w średniowieczną osadę rozbrzmiewającą muzyką sprzed tysiąca lat. Turyści mogą zobaczyć tańce, obrzędy, walki indywidualne i wielkie średniowieczne bitwy.

Na straganach i przed chatami rzemieślnicy prezentują swoje wyroby. Można tam znaleźć wiele przepięknych, ręcznie wykonanych przedmiotów, ale można też samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Uroczystość uświetniają przedstawienia teatralne. Każda grupa zaprezentowała, w formie krótkiego przedstawienia, wybrany przez siebie mit. Bardzo ciekawie przedstawiono słowiański mit o stworzeniu świata, a także ceremonię ślubu słowiańskiego na podstawie przekazów historycznych. Impreza ta to wspaniała lekcja archeologii i historii.

Wczoraj odbyła się "IV Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego"- poświęcona odtwórstwu historycznemu i eksperymentom, a prof.dr hab. Leszek Słupecki wygłosił bardzo ciekawy wykład pt."Skandynawowie - z czego żyli".

Mały woj / Fot. M. WieczorekBogata średniowieczna białogłowa / Fot. M. WieczorekŚwietnej imprezie, towarzyszyły też inne wydarzenia - występ Grupy Tańca Irlandzkiego Elphin, czy woliński zjazd hodowców i miłośników koni. Każdy mógł tu znaleźć coś interesującego dla siebie, ale wiadomo, największym zainteresowaniem cieszyli się wojowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.