Facebook Google+ Twitter

Wolne związki zawodowe w odwrocie?

Większość z nas pamięta jeszcze zwycięstwo strajków sierpniowych w 1980 r, których głównym żądaniem (postulatem) było utworzenie Wolnych Związków Zawodowych.

W wyniku strajków sierpniowych powstała Solidarność, do której zapisała się większość pracowników. Pomimo takiej wywalczonej przez strajki możliwości, część działaczy, szczególnie byłych działaczy komunistycznych, pozostała dalej w OPZZ. Większość społeczeństwa z entuzjazmem zasiliła szeregi Solidarności, upatrując w tym związku zmian na lepsze, tj. skuteczniejszej obrony praw pracowniczych.

Jak dzisiaj po 30 latach wygląda ruch związkowy i procent przynależności do poszczególnych związków zawodowych? odpowiedzią na to pytanie zajął się CBOS w swoich ostatnich badaniach. Największe straty poniosły związki zawodowe po wprowadzeniu w Polsce gospodarki rynkowej, a tym samym upadku przedsiębiorstw państwowych i prywatyzacji przedsiębiorstw. Tylko w latach 1991-95 przynależność związkowa spadła z 19 do 11 proc. ogółu dorosłej ludności Polski, tj ok. 23,5 proc. pracowników.

Kolejne niekorzystne lata dla związków zawodowych, to lata 2000-2002 i 2006-2007, które doprowadziły do obecnej 15-procentowej przynależności związkowej pracujących, tj 7 proc. ogółu dorosłych mieszkańców. Z tych 15 proc., 6 należy do NSZZ Solidarność, 3 proc. do OPZZ, 2 proc. do Forum Związków Zawodowych, 4 procent do małych organizacji zakładowych, niezrzeszonych w Federacje.

W związkach, szczególnie w zakładach państwowych i spółkach z większościowym udziałem państwa, zrzeszony jest najczęściej średni personel i technicy – 37 proc., robotnicy – 19 proc., administracja – 14 proc.. Przynależność związkowa w prywatnych zakładach pracy wynosi ok. 1 proc. pracowników. Wolne związki w prywatnych zakładach pracy, praktycznie nie istnieją.

Związki zawodowe w zakładach pracy, osiągnęły poziom panującego w Polsce bezrobocia i w związku z dalszą sprzedażą przedsiębiorstw państwowych w prywatne ręce mogą osiągnąć jednocyfrowy wynik przynależności do związków zawodowych pracujących. Narzuca się pytanie, czy największe zwycięstwo sierpniowych strajków w 1980 r. - powstanie wolnych związków zawodowych - już wkrótce przejdzie do lamusa historii?


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wolny Związek Zawodowy pracowników Gospodarki Morskiej "Stoczniowiec", który działał przy Stoczni Szczecińskiej. uległ likwidacji. Kiedyś "Stoczniowiec zrzeszał tysiące członków, dzisiaj łącznie z emerytami około 100 osób. Dlatego (i z powodu upadłości Stoczni Szczecińskiej) na niedawnej konferencji delegatów zapadła decyzją o likwidacji związku. Trafna ocena autora artykułu: nie ma przemysłu - to i nie ma związków zawodowych, niedługo odejdą w niebyt historii!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Glad
  • Józef Glad
  • 03.05.2011 19:51

Niedługo przynależność spadnie do 10 # i to będzie początek końca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.