Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28526 miejsce

Wolnelektury.pl - darmowe lektury szkolne w sieci

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim odrabianie prac domowych i czytanie lektur. Wiadomości24.pl podpowiadają skąd można pobrać darmowe lektury z sieci oraz jak z nich korzystać na telefonach komórkowych i czytnikach tak, żeby ich czytanie nie było drogą przez mękę.

Czym jest serwis Wolnelektury.pl?

 / Fot. Print Screen Biblioteka internetowa Wolne Lektury zawierająca darmowe lektury szkolne to jeden z projektów Fundacji Nowoczesna Polska, realizowany od 2007 roku. Serwis udostępnia lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej. Utwory są odpowiednio opracowane, opatrzone komentarzem i motywami. Udostępnione są w kliku formatach takich jak HTML, PDF, TXT, MP3, EPUB, OGG oraz w systemie DAISY. Różnorodność formatów sprawia, że z serwisu możemy korzystać nie tylko na komputerze, ale także na telefonach komórkowych i czytnikach. Zgodnie z prawem można je przeglądać, słuchać, kopiować, ściągać na swój komputer oraz udostępniać innym.

Nad projektem pracuje zespół złożony z doświadczonych redaktorek i nauczycielek. W tworzeniu portalu fundacja współpracuję z Biblioteką Narodową, która dostarcza najlepsze wydania lektur i krytycznych opracowań opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej.

- Dokładamy wszelkich starań, aby lektury dostępne były dla wszystkich - mówi prezes Fundacji Nowoczesna Polska, Jarosław Lipszyc. Naszym celem jest obniżanie barier w dostępie do lektur. Działamy także na rzecz wykluczonych, którzy z różnych przyczyn np: geograficznych, ekonomicznych, sprawności nie mają możliwości dostępu do tradycyjnych książek - podkreśla. Możliwe jest to dzięki domenie publicznej, czyli zbiorze dzieł nieobjętych prawem autorskim oraz nowoczesnym technologiom i narzędziom.

Projekt nie jest projektem komercyjnym. Patronat honorowy nad nim sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie pisarzy Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.