Facebook Google+ Twitter

Wolni czy bezwolni? Kilka słów o pozycji Polski w UE

UE to rodzina, w której tracimy możliwość dążenia do zaspakajania naszych potrzeb wg własnych wyobrażeń i obliczeń. Niemal w każdym dniu dowiadujemy się o nowych ograniczeniach związanych z przynależnością do wspólnoty europejskiej.

Czyj to gaz się pali? / Fot. Ryszard Jan ZagórskiOkazuje się, że mając określone dobra naturalne, nie możemy bez ograniczeń z nich korzystać. Węgiel jest be i jesteśmy duszeni przez UE za CO2 oraz całą resztę z nim związaną. Już słychać coraz głośniej, że nasz gaz łupkowy, którego jeszcze nie ma, też staje komuś w oku czy gardle. Także jest szkodliwy i to już w fazie próbnych odwiertów. Czyżby francuscy deputowani byli tak dalekowzroczni i bali się o swojego narodu interesy, podejmując decyzję o zakazie stosowania głównej metody wydobycia gazu łupkowego?

Są uzasadnione przypuszczenia, że jest to początek działań francuskiego lobby atomowego i Gazpromu (wiadomo jakiego), które doprowadzą do zakazów obowiązujących w całej Europie. Czyżby komuś zależało na uzależnieniu wszystkich od siebie?

Czytaj też: Gaz łupkowy - szansa dla polskiej gospodarki i dla kieszeni Polaków

Zagrożenie łupkowe chyba czują też nasi przyjaciele zza Oceanu. Wskazuje na to fakt, że podczas zbliżającej się wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce, łupki mają być jednym z głównych tematów.

Czytaj też: Obama przyjedzie do Warszawy. W programie wizyty rozmowy o gazie łupkowym i F-16

Niemcy rozważają zastąpienie części swoich elektrowni atomowych elektrowniami węglowymi. Czy o taki postęp chodzi? Przy aktualnych trendach zagospodarowywania naturalnych źródeł energii byłby to krok wstecz. Może Niemcy się nie boją następstw takiego kroku. A może wiedzą to, czego my jeszcze nie wiemy. W węglu przyszłość?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Stanisław Lipski
  • Stanisław Lipski
  • 31.05.2011 20:55

Walczymy o oszczędne traktowanie światła w Nowogardzie, o normalne warunki na placu zabaw i nic ztego. To jakieś dziwne, że nawet radni powtarzają postulaty z portalu
www.wnowogardzie.pl
i nikogo nie rusza to, że kupa pieniędzy ucieka w próżnię i nawet zdrowie niektórym puszcza już z tych ludzkich powodów. I nie jesteśmy najgorsi jako naród a jako małe społeczeństwo szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przekonany, że nie jesteśmy najgorsi i nie tylko przyklaskiwać potrafimy. Jednak nie potrafimy czasem o swoje walczyć i zjednać ludzi podobnie myślących. Może rzeczywiście potrzebna jest nam pomoc amerykańskiego prezydenta? Okaże się po jego wizycie, czy z 8 odwiertów próbnych zrobi się np. 28! Biznesmeni amerykańscy z pewnością wiedzą czego chcą, podobnie jaki nasi sąsiedzi. Skoro nie możemy zagospodarować gazu ziemnego, którego w Polsce jest sporo, to może się uda z łupkowym. Oby ten gaz łupkowy nie okazał się tylko marzeniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Leszczyński
  • Józef Leszczyński
  • 26.05.2011 17:08

Ciekawe może być to, co prezydent może wiedzieć o gazie z łupków? Jest takim fachowcem od tego czy czuje zagrożenie. Ameryka powinna nam pomagać w tym temacie i z pewnością robią to ich przedsiębiorcy zainteresowani poszukiwaniami i wydobywaniem gazu. Co chce powiedzieć prezydent Obama? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka nasza niepodległość, jak za komuny, tylko teraz trzeba w innym kierunku geograficznym się zwracać o pozwolenie na dosłownie wszystko. Ślimaki, jak słyszę za boki się ze śmiechu trzymają. a my tylko płakać możemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo taka niepodległość, to w dzisiejszych czasach jest prawdziwą niepodległością. Inna jest ułudą. Gdy nie ma niepodległości gospodarczej i energetycznej to nie ma żadnej. Co widzimy na "naszym podwórku".
Im więcej majątku sprzedają-prywatyzują w tym większe długi popadamy. My- jako ludzie, my jako społeczeństwo i my jako kraj. To wyraźna zależność wprost proporcjonalna. Ślepiec ją widzi. To jest fakt.
Cała reszta to pustosłowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, mówił ktoś nie tak dawno o tzw. niepodległości energetycznej. Mniemam, że także słabo był słyszany...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Lipski
  • Stanisław Lipski
  • 22.05.2011 12:53

Ciekawe co bardziej szkodliwe i niebezpieczne elektrownie atomowe, które już nas nauczyły pokory, czu gaz łupkowy o którym teraz dużo się zaczyna mówić. To wszystko jakieś pokręcone. Wszędzie polityka a gospodarności i zdrowego pomyślunku ni ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie wciąż jesteśmy obywatelami n-tej kategorii i takim samym państwem (dopłaty dla rolników, zadłużenie budżetu, OFE, CO2, węgiel, stocznie, Polonia na Litwie, mniejszość w Niemcach, etc, etc). Niewiele czynimy by to zmienić, niestety! Ci co tego nie czynią, to nasi wybrańcy. A dlaczego tego nie czynią?
Uważam, o czym już wspominałem, że powinniśmy zacząć obchodzić na łamach W24 rocznicę w dniu 14 maja. Własnie minęła 219 rocznica Targowicy.
Kraje starej Unii bardzo sprytnie znajdą zawsze jakiegoś "ślimaka" by polepszyć swą dolę, a Polska zawsze temu przyklaśnie, jaki by to nie był idiotyzm.
Bo już nam wskazano miejsce, już przyjęliśmy wskazówkę francuskiego brata, by wykorzystywać okazję do "zmilczenia".
Tusku już był przyjął atom, wydaje naszą kasę jakby to jego była. A teraz próbuje machać szabelką w sprawie gazu łupkowego. A przecież już kiedyś Komorowski wskazywał na jego szkodliwość dla środowiska!
Napisałem o pseudoefkcie cieplarnianym, tak popularnym w UE (link Czy rzeczywiście jesteśmy już skończeni i na wiek co najmniej pogrążeni w zewnętrznym uzależnieniu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.