Facebook Google+ Twitter

Wolnoć Tomku w cudzym domku, czyli Gorlice bez modernizacji

Co jakiś czas samorządy planują zaopatrzenie regionów w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Ile w przygotowanych projektach jest działań służących lokalnym społecznościom, a ile interesu firm przesyłowych to sprawa dyskusyjna.

Slalom między lampami / Fot. Alicja NowakJako przykładem posłużę się opracowanym do 2027 roku przez firmę zewnętrzną planem dla Gorlic. Obawa mieszkańców o stan wiekowego, bo czterdziestosiedmioletniego gazociągu biegnącego przez gęsto zaludnione tereny miasta, stała się podstawą dokładnego przyjrzenia się projektowi i zgłoszenia do niego uwag, tym bardziej, że przez najbliższe szesnaście lat nie zaplanowano modernizacji sieci gazowej, chociaż zmianie uległy przepisy prawa budowlanego, które dostosowywane zostały do europejskich standardów. Obecnie buduje się je z materiałów odpowiedniej klasy, gwarantujących długotrwałą, bezawaryjną eksploatację i bezpieczeństwo użytkowników, minimalizując przy tym niepożądaną ingerencję w środowisko naturalne. Nowe technologie w mniejszym stopniu ograniczają też prawo właścicieli do dysponowania własnymi gruntami.

Gazownictwo i Energetyka uzurpują sobie prawo do cudzej ziemi, nie
ponoszą przy tym kosztów dzierżawy, nie płacą podatków za przejmowane tereny - sami natomiast za przesył pobierają coraz wyższe opłaty, o czym najlepiej wiedzą użytkownicy. Przez zasiedzenie przejmują prawo do cudzej własności, chociaż w wielu przypadkach nie mają na to zgody właścicieli. Z tego tytuły straty ponoszą również gminy zmuszane do zmiany planów budowlanych z powodu tkwiących w gruncie nieczynnych rur gazowych czy
słupów wysokiego napięcia - często nie do ruszenia.

Upominanie się o możliwość pełnego korzystania z własnych gruntów, to walka Dawida z Goliatem. Opłaty sądowe są tak wysokie, a obsługa prawna tak droga, że pokrzywdzonych nie stać na sądowe batalie. W interesie gmin leży przede wszystkim zapewnienie maksimum bezpieczeństwa mieszkańcom, a w drugim rzędzie zminimalizowanie strat ponoszonych przez właścicieli gruntów na rzecz spółek energetycznych, pasożytujących na cudzej własności. Może to nastąpić przede wszystkim przez zmianę istniejących przepisów, a póki co przez modernizację sieci przesyłowych, usunięcie nieczynnych odcinków czy słupów energetycznych, a także w optymalne rozplanowanie ich położenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

33sywejk
  • 33sywejk
  • 08.01.2012 20:25

Nie rozumiem braku szacunku dla zabytków, autorki tego artykułu.
Nikomu do głowy nie przychodzi aby niszczyć nawet krótkie odcinki akweduktów wodnych, pobudowanych
w starożytności a istniejących do dnia dzisiejszego.
Co my pozostawimy następnym pokoleniom. Zostawmy chociaż ten stalowy szmelc w ziemi.
Wyeksploatujmy go tak jak siwka z pokładu Idy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się nawet, że państwo ma zupełnie inne poczucie priorytetów. Nie tylko w Gorlicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.