Facebook Google+ Twitter

Wolność człowieka w zasięgu Twojego telefonu

Jestem głęboko przekonany, że uwolniono mnie pod wpływem presji brytyjskiej opinii publicznej, która była przeciwna naszemu bezprawnemu zatrzymaniu. Motorem protestu był mój ojciec, krewni innych więźniów (...) oraz Amnesty International- Ruhal Achmed były więzień Guantanamo.

Anglia: demonstranci protestowali przeciw łamaniu praw człowieka i domagali się zamknięcia więzienia w Guantanamo. Fot. PAP/EPA /GEOFF CADDICK Słowa Ruhala Achmeda, które możemy przeczytać na stronie Amnesty International (AI), potwierdzają, że my, zwykli ludzie możemy mieć wpływ nie tylko na rządy państw, ale także losy innych osób. Dziś, w 5 rocznicę przewiezienia pierwszych więźniów do bazy floty amerykańskiej w Guantanamo, AI zorganizowało międzynarodowa akcję, która ma zwrócić uwagę rządu USA na sprzeciw opinii publicznej, wobec traktowania jeńców w tamtejszym więzieniu. Każdy, kto jest za zamknięciem tego więzienia, może zadzwonić do ambasady USA w swoim kraju i przedstawić swoje stanowisko oraz np. napisać kartkę do prezydenta Busha.

– Z naszych doświadczeń wynika, że tego typu akcje odnoszą pozytywny skutek, przykładem jest chociażby organizowany co roku Maraton Pisania Listów – powiedziała Wiadomościom24.pl rzeczniczka prasowa AI, Kaja Kulesza. – Niestety ambasada USA w Warszawie nie współpracuje z nami zbyt chętnie, więc nie mamy dokładnych informacji ile osób odpowiedziało na naszą akcję i zadzwoniło do ambasady – dodaje.

Anglia: demonstranci protestowali przeciw łamaniu praw człowieka i domagali się zamknięcia więzienia w Guantanamo. Fot. PAP/EPA /GEOFF CADDICK Czy zasłużyli?

W obronnie państwa przed terrorystami władze USA więzią setki osób o pochodzeniu innym niż amerykańskie w kubańskim Guantanamo, bez postawienia konkretnych zarzutów. Według oficjalnych danych od 2002 r., było przetrzymywanych ponad 700 ludzi, a obecnie przebywa ich około 400. Wśród nich są zapewne osoby, które mogły mieć powiązania z terrorystami, ale nie tylko. Co złego mógł zrobić 15-letni Kanadyjczyk Omar Khadr? Zatrzymano go w Afganistanie w czasie bitwy, dostał wtedy trzy rany postrzałowe, w wyniku których prawie oślepł na jedno oko.

Innym przykładem jest dziennikarz al-Dżaziry, Sudańczyk Sami al-Hajj, którego pojmano w czasie nadawania relacji z wojny w Afganistanie. Jest człowiekiem mocno schorowanym, który nie jest odpowiednio leczony, przez co jego stan się pogarsza.

Bez względu na to czy wspomniani Sami al-Hajj, Omar Khadr i inni więźniowie są winni czy nie, należy im się sprawiedliwy proces i godne traktowanie.

Sprytne wyjście

W 2001 r., prezydent Bush wypowiedział wojnę przeciw terroryzmowi oraz upoważnił Pentagon do przetrzymywania obywateli innych państw niż USA w nieokreślonych miejscach i bez postawienia zarzutów. To był pierwszy krok do Guantanamo.

Zgodnie z Konwencją Genewską, jeńcy wojenni maja prawo do kontaktu z bliskimi za pomocą listów i kartek pocztowych, a o ich stanie powinien być powiadamiany rząd kraju, z którego pochodzą. Jeden z artykułów mówi o zapewnieniu jeńcom sprawiedliwego procesu, zakazuje tortur, okrucieństwa i poniżania. Prezydent Bush chciał uniknąć tych niewygodnych nakazów i zrobił to w najprostszy sposób – odmówił więźniom z Guantanamo statusu jeńców wojennych. Tę decyzję zmienił dopiero wyrok Sądu Najwyższego USA, ale stało się to dopiero niecałe 6 miesięcy temu.

Polska- sojusznik w wojnie z terroryzmem

Sekretarz generalny Rady Europy, Terry Davis zażądał natychmiastowej likwidacji więzienia w Gumantanamo. A jakie jest stanowisko rządu polskiego?

– Złożyliśmy petycję do premiera, ale niestety nie znalazł czasu, aby odebrać ją z biura podawczego – mówi Kaja Kulesza i dodaje – gdy tylko poznamy skalę dzisiejszych działań, będziemy dalej planować, jak wpłynąć na polski rząd, aby zajął stanowisko i zareagował na głosy Polaków.

Tego typu akcji, jak ta dzisiejsza potrzeba dużo więcej, aby wpłynąć na rząd USA. To proces długofalowy. Jednak tak jak w wyborach liczy się każdy głos, tak dziś ważny jest każdy telefon.

Zobacz, jak swój protest wyraża szef polskiej Amnesty International Wojciech Makowski, który zadzwonił do ambasady USA.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

plus bo się słusznie nalezy powaga za artykół!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

no no ...królowo margot coz..pisac ostry artykół lubie takie Gratuluje !!!!!!!!!!!!!
Uwolnić Wienżni sumienia!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ zawsze wspieram AI , cieszę się że zajęłaś się tym tematem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" Tekst jest tak "po prostu" bardzo ciekawy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie plus. Moje poparcie dla AI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale, że są ludzie, którzy chcą się tym zajmować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieki za link :) Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, bo ważne! a tutaj można dołączyć do innych, którzy protestują:

www.amnesty.org/guantanamoflotilla/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.