Facebook Google+ Twitter

Wolność - Czy jeszcze istnieje?

Termin "Wolność" zdecydowanie odnajdziemy w słowniku. Lecz czy podana definicja znajduje odzwierciedlenie w życiu codziennym?

Cywilizacje można porównać do stołu o wielu nogach. Gdyby pozbawić ją jednej z nich, owy mebel mógłby się przewrócić, a pewne jest to że zachwiałby się konkretnie, tworząc nieodwracalne skutki. Dolnych kończyn owej kultury jest wiele, istnieje jednak jedna, która skracana systematycznie nie wypływa na stabilność stoliczka. Jak brzmi jej nazwa?

Noga pierwsza - Religia.


Nieprzerwanie od milionów lat w życiu większości ludzi miejsce ma Religia. W czasach starożytnych, jeżeli dobrze sięgam pamięcią społeczeństwo wymyślało Bogów z nadprzyrodzonymi siłami by wytłumaczyć zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze. Dzisiaj w dobie nauki wszelakie efekty tłumaczone są skomplikowanymi definicjami. Mimo wszystko Religia jest nierozerwalnie zakorzeniona w egzystencji człowieka. Jakby wyglądał stół po odcięciu owej nogi?
Czy wielu ludzi straciło by sens życia?


Noga druga - Pieniądz

Jak stary człowiek, tak stary pieniądz. Handel rozwijał się od samego początku. Początkowo według systemu polegającego na wymienianie towarów, lecz z czasem ekwipunek wymieniany był na pieniądz, zaś z kolei pieniądz na towar. Zrozumiałe jest że większość dążyła do uzyskania jak największej jej ilości. Rywalizacja pieniądza do dziś jest sensem życia ogromnego procentu społeczeństwa. Właśnie dla pieniędzy spędzamy połowę życia w niewolniczej pracy. By ową walutę wymienić na jak najlepszy produkt. Gdyby jednego dnia zniszczono wszelkie pieniądze i owy system płatniczy, jak by wyglądał świat. Nieustanna walka o monety skończyła by się, kończąc sens życia wielu ludzi.

Noga trzecia - Libido

Nie miłość a libido najczęściej kieruje człowiekiem. Smutne lecz prawdziwe. Jakby wyglądał świat gdybyśmy nie czuli pociągu do płci przeciwnej? Czy żylibyśmy w samotności?

Noga czwarta - Władza, poczucie wyższości.

Procent liczby studentów zwiększa się z roku na rok. Każdy chce zdobyć lepsze wykształcenie, by otrzymać bardziej prestiżową pracę. Lepsze stanowisko leczy kompleksy, pozwala patrzeć z góry na gorszych od nas. Człowiek musi czuć się lepszy. Bo inaczej czuje się gorszy. Nie zna uczucia normalności lub obojętności owym wykresem. Jaki byłby sens dążenia do doskonałości, gdyby nagle okazało się że mimo wszystko, wszyscy będą równi. Bez podziałów na lepiej wykształconych, mądrzejszych i inteligentniejszych? Gdyby odciąć nogę z władzą, i nikt nie mógłby stać nad innymi, jakby wyglądał sens życia pewnych grup społecznych?

Noga Piąta - Wolność

Ostatnia systematycznie skracana kończyna. Może być odcinana lecz stół się nie zawali, nawet nie drgnie. Dlaczego? Ponieważ całe pole widzenia zasłaniają pozostałe kończyny. Osamotniona wolność coraz mniej tworzy cywilizacje. Ponieważ jest nie dostrzegana.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tych nóg oczywiście jest więcej. Przytoczyłem tylko kilka przykładów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.