Facebook Google+ Twitter

Wolność, to istota życia

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-10-17 22:49

"Wybrałam wolność" Mariam Notten i Ericy Fischer, to książka o życiu naznaczonym cierpieniem, krwią i śmiercią. To opowieść o kobietach walczących w Afganistanie o prawo do godnego życia, o prawo do wolności i samostanowienia.

Erica Fischer, Mariam Notten "Wybrałam wolność" / Fot. okładka książki

Wolności! Ty najpierwsza z własności człowieka, bez której inne nikną i szczęście ucieka.

(Adam Jerzy Czartoryski)

Erica Fischer znana jest polskim czytelnikom jako autorka dwóch książek: "Aimée i Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943 "(przeniesionej na ekran przez Maxa Färberböcka) i "Droga do nieba". Obydwie pozycje zostały wydane przez wydawnictwo Czarne. W tym roku na rynek trafiła kolejna jej powieść. Nosi ona tytuł "Wybrałam wolność".

Mariam* opowiedziała Erice Fischer historię swojej rodziny, a ona nadała tej opowieści odpowiednią formę literacką. Dzięki temu mogłam osobiście poznać ten islamski kraj i jego mieszkańców na przestrzeni wieku. Ten obraz jest trochę inny, niż ten znany mi z ekranu telewizora czy doniesień prasowych. Został mi pokazany od wewnątrz. Zobaczyłam go oczami mieszkających tam kobiet.

Akcja książki dzieje się w Afganistanie (a później w Niemczech), który jest bardzo różnorodny pod względem etnicznym i językowym. Mieszkańcy rozmawiają przede wszystkim w dwóch dominujących językach: dari i paszto. Mówią także różnymi dialektami. Jak zapewne wszystkim wiadomo islam jest religią dominującą i przeniknął on do wszystkich dziedzin życia.

Według muzułmanów Allah jest wszechwiedzący, doskonały, jest źródłem wszelkiej wiedzy i sprawiedliwości i ma znajomość prawa doskonałego. Więc należy żyć według Koranu i przestrzegać wszelkich praw z niego wynikających i tych, które dyktuje tradycja i rządzący. Święta księga mówi "mężczyźni mają kierować kobietami, gdyż wolą Allaha jest, by jedno panowało nad drugim." Kto się ośmieli podważyć prawdziwość tego zapisu? Kobieta? Za nieposłuszeństwo spotka ją dotkliwa kara albo śmierć. Mężczyzna? Przecież on nie widzi w tym nic złego.

Afganka nie może sama wychodzić z domu, zawsze powinna mieć towarzystwo, nawet gdy idzie na targ mieszczący się kilka ulic dalej. Może za to przebywać z innymi kobietami w ogrodzie i specjalnie wydzielonym miejscu, do którego mężczyźni nie mają wstępu. Tam we własnym gronie jedzą, piją herbatę, rozmawiają i bawią się z dziećmi. To ich azyl i miejsce wytchnienia od męża, teścia, szwagra - pana i władcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Coraz więcej jest na rynku książek o tej tematyce a mimo to nadal potrafią wzruszać. Dobra recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy 2010 rok. Ile czasu jeszcze potrzeba by zmienić okrutne zwyczaje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę tym dzielnym kobietom wytrwałości w walce z głupimi religijnymi nawykami.

"Święta księga mówi "mężczyźni mają kierować kobietami, gdyż wolą Allaha jest, by jedno panowało nad drugim.""

Jaka kobieta może szanować taką księgę i postępować wg niej? Dziwią mnie religijne kobiety. Religia zawsze daje im gorszą pozycję od mężczyzny a one tępo w to brną i nie śmią zmieniać równie głupiego patriarchatu. Ja bym olał religię, która by mi mówiła, że kobiety mają kierować mężczyznami a na dodatek nie wolno im być kapłanami (bo tylko kobiety mogą).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.10.2010 18:37

Ciężki, przytłaczający temat ale recenzja super.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie zniewolone kobiety spotykam często także we Frankfurcie. Całe w czerni, widać tylko błyszczące ślipka spod wąskiej szparki sukna na głowie, pewnie zazdroszą innym (wolnym) kobietom w demokratycznym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, proszę się łapkami nie przejmować:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca recenzja bardzo ciekawej książki. Lubię takie lektury. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niechcący na swoją łapkę kliknąłem , widocznie ze zmęczenia. Przepraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wobec tych problemów człowiek nie może być obojętny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To musi być szalenie ciekawa pozycja. Recenzja bardzo ciekawa i obszernie traktująca temat. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.