Facebook Google+ Twitter

3 miejsce

Wolontariat: dlaczego warto pomagać innym?

  • Anna M
  • Data dodania: 2007-03-07 10:42

W Polsce jest kilka milionów czynnych wolontariuszy. Co sprawia że w czasach komercji, życia w pośpiechu, zanikania więzi międzyludzkich, rzesze młodych ludzi decydują się na bezinteresowną pomoc innym?

fot. Thorsten Epping, sxc.hu Wolontariat to bezinteresowna i nieodpłatna forma pomocy potrzebującym. Wolontariuszy możemy spotkać w domach pomocy społecznej, w szpitalach, domach dziecka i wielu innych miejscach. Co skłania ludzi do zaangażowania swojej energii w pomoc innym? Jak zmienia się spojrzenie na świat po takich doświadczeniach? Co dobrego wolontariat wnosi w życie wolontariusza? Takie właśnie pytania zadałam trzem wolontariuszom:

 

Katarzyna Kossek - Koordynator Programu Wolontariat Studencki, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Kielcach:

– Dla wolontariusza bezinteresowna pomoc jest czymś oczywistym i trudno mi wyobrazić sobie, że ktoś może myśleć w inny sposób. Trochę to przykre, że wolontariusz stał się takim dziwadłem naszych czasów; teraz ludzi, przyjaciół, partnerów życiowych poznaje się na czatach, zakupów dokonuje się przez Internet i tą drogą komunikuje się z ludźmi. Tutaj widać jeden z głównych celów pomagania innym: wolontariat to nie zamykanie się w wirtualnym świecie, ale wyjście do ludzi, bezpośredni z nimi kontakt. Wolontariat łączy ludzi, daje poczucie społecznej odpowiedzialności i przynależności. Innym z powodów przystępowania do wolontariatu są doświadczenia wyniesione ze środowiska rodzinnego, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, kiedy nie było się docenianym. Przez działalność na rzecz innych jest się zauważalnym, potrzebnym i docenianym.

Czujemy się potrzebni, dając radość innym jednocześnie dajemy radość sobie. Kolejnym powodem jest system wartości, jaki wyznaje dana osoba. U takich osób na pierwszym miejscu nie są pieniądze i dobra materialne, ale praca dająca spełnienie, zaspokojenie wewnętrznej potrzeby dawania siebie innym, dzielenia się swoimi umiejętnościami, zdolnościami. Dzięki bezinteresownej pracy człowiek staje się szczęśliwszy, emanuje radością. Zawsze wracając z turnusów z niepełnosprawnymi mamy poczucie naładowanych akumulatorów, przypływu siły wewnętrznej. Wolontariat pozwala oderwać się od otaczającego materializmu, szarego i często fałszywego życia codziennego i uczynienie go barwnym i radośniejszym. Na koniec tylko powiem, że życzę każdemu człowiekowi, by choć raz w życiu doświadczył wdzięczności ze strony czy to małego dziecka czy starszego człowieka i zapłaty szczerym uśmiechem, który jest tak naprawdę bezcenny.

Joanna lat 17-wolontariuszka z Centrum Wolontariatu w Białymstoku:

– Pracuję w domu dziecka oraz w sklepach przy zbiórkach pieniędzy i żywności dla potrzebujących. Zawsze chciałam pomagać innym i brać udział w różnego rodzaju akcjach. Jak tylko w szkole usłyszałam o centrum wolontariatu, od razu się tam skierowałam. Lubię zajmować się dziećmi, rozmawiać z nimi; daje mi to sporą satysfakcje, że mogę dać innym trochę siebie i że mogę im pomóc, ponieważ kiedyś być może ja będę potrzebowała pomocy. Często przekonuje się jak ważna jest czyjaś obecność w trudnych chwilach. Przyjemnie jest patrzeć na dzieci, które cieszą się na mój widok, którym mogę w jakiś sposób pomóc w ich problemach, żeby nie czuły się samotne i odrzucone. Można by dużo tego napisać... Po prostu kocham to co robie i chce jak najwięcej z siebie dawać ludziom, którzy czekają na odrobinę ciepła. Uśmiech dziecka jest więcej wart niż pieniądze czy rozrywki w klubach.

Iwona – Świerczek-Bażańska - Fundacja Urszuli Jaworskiej w Warszawie:

– Ludzi działających w wolontariacie można podzielić na dwie grupy: wolontariusze pasjonaci, którzy czynią dobro z powodu swoich zainteresowań, na przykład ktoś lubi zwierzęta i się nimi opiekuje, ktoś inny lubi dzieci więc z nimi pracuje, jeszcze ktoś inny interesuje się psychologią więc na przykład pracuje z dziećmi w świetlicach środowiskowych i terapeutycznych. Natomiast druga grupa ludzi to osoby, które na wolontariat decydują się na skutek jakiegoś przeżycia, wydarzenia. Tak było ze mną. Wcześniej wolontariat mnie nie interesował, do czasu aż zostałam dawcą szpiku, gdy poznałam kliniki onkologiczne i hematologiczne od środka, widziałam setki chorych i cierpiących, widziałam oddziały chemioterapii dziecięcej ciche i smutne. I wtedy pomyślałam sobie: ale ja mam dobre i spokojne życie. Może warto by było innym dać coś od siebie. W fundacji realizuję różne kampanie promocyjne i informacyjne na temat dawstwa szpiku, zrobiłam film o fundacji i dawstwie, od 6 lat prowadzę stronę internetową fundacji, jeżdżę po kraju z wykładami na uczelniach wyższych poświęconymi tematyce dawstwa szpiku. Myślę, że wolontariat wyostrza spojrzenie na innych ludzi, na ich działania, życie, zachowanie, złą energię, chamstwo, biedę czy nędzę. Ja na przykład nauczyłam się cenić zdrowie, dobrą sytuację materialną, to że mam pracę, zdrowe dziecko, godne życie. Inni tego nie mają, więc wiem jak bardzo muszę cenić to co mam. A jeśli mogę zrobić coś, że poprawię los innym to jest to szczęście, zadowolenie i satysfakcja. A poza tym w życiu wszystko jest jak bumerang. Dziś ty pomagasz innym, jutro oni pomagają Tobie. To warto zapamiętać raz na zawsze. Nigdy nie wiemy czy i my nie będziemy kiedyś potrzebowali pomocy. Więc warto sobie na nią zasłużyć.

Wolontariat to piękna inicjatywa, a co ważne by czynić dobro nie trzeba wstępować do żadnej organizacji, okazji ku temu nie brakuje w naszym codziennym życiu, wystarczy tylko dostrzec drugiego człowieka. Jako zachęta to bezinteresownego czynienia dobra niech służą słowa Jana Pawła II:

 

"Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bezinteresowna pomoc innym to najszlachetniejsza z cech. Nie zawsze ludzie mają szczęście w życiu i dla tego nie należy nikogo oceniać tylko jeżeli potrzebuje pomocy, powinien to pomoc mieć możliwość uzyskać. Ja sama działam jako wolontariuszka i największą zapłatą dla mnie jest życzliwy uśmiech osób którym pomagam. Każdy może pomagać, chociażby przekazując 1% ze swojego podatku na fundacje onkologiczną Alivia, która od lat wspomaga osoby walczące z rakiem KRS: 0000358654

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za propagowanie dobra

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach husarzu3. Jakże mądrze mówisz? O szlachetny rycerzu Rzeczpospolitej. Tylko ty i jedynie ty. Używasz mózgu twego w prawidłowy sposób... Gdzie nam, nędznym robakom intelektu do takiego Asa Dziennikarskiego jak ty. Nie śmiałbym nawet poprawić przecinków u twych tekstów. Cały ten żałosny portal należy ZNISZCZYĆ . A jedynie pozostawić twe arcy-ciekawe wypowiedzi. Ku chwale wartości fundamentalnych. Amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wiele jest powodów czemu warto tak uwazam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.03.2007 17:06

Szkoda, że słowa Jana Pawła II-go traktujecie wybiórczo i pomijacie te, które są fundamentalne.
No cóż - ciężko jest wykorzystać mózg w prawidłowy sposób.
Spróbujcie jednak wykorzystać co, nieco i zajrzyjcie na mój blog; http://husarz33.bblog.pl
Liczę na współpracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, tak! Dziękuję Ci za ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.