Facebook Google+ Twitter

Wolontariat Europejski - ciekawy start w dorosłe życie

Wolontariat Europejski (EVS) umożliwia młodym pełnoletnim wolontariuszom, kilkumiesięczne wyjazdy do pracy społecznej w innych krajach Europy. Dzięki temu młodzi ludzie zdobywają doświadczenie, nawiązują kontakty oraz poznają inne kultury.

Narodowa Agencja Programu Młodzież | Źródło: Biuro Promocji RCW w ŁodziWielu młodych ludzi zastanawia się wielokrotnie jak połączyć jednocześnie zdobycie doświadczenia, naukę języka oraz wyjazd za granicę. Doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest Wolontariat Europejski czyli EVS .

Aby zostać europejskim wolontariuszem trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 25. Podejmując decyzję o tej formie wolontariatu trzeba pamiętać, iz takie projekty trwają do 6 do 12 miesięcy. Wyjątki stanowią osoby niepełnosprawne lub w trudnej sytuacji rodzinnej, wtedy takie projekty mogą trwać minimum 3 tygodnie.

Ważne jest aby decyzje o wyjeździe podejmować z rozwagą. EVS to nie wycieczka zagraniczna ale czasem ciężka praca! Projekt musi byś przede wszystkim zgodny z zainteresowaniami i możliwościami danej osoby.

Wolontariat Europejski - krok po kroku

Krok 1 - Podstawa czyli znalezienie projektu.
Nikt za wolontariusza nie znajdzie projektu! Wolontariusz musi wiedzieć co chciałby robić za granicą i szukać w tym kierunku odpowiedniego projektu. Listę zagranicznych organizacji i projektów przez nie realizowanych znaleźć można na stronie www.mlodziez.org.pl w zakładce "The European database of approved host projects"

Ośrodki regionalne Narodowej Agencji Programu Młodzież. | Żródło: www.mlodziez.org.pl Krok 2 - Zgłoś się do organizacji wysyłającej.
Gdy wolontariusz znalazł odpowiadający jego zainteresowaniom projekt powinien zgłosić się do organizacji wysyłającej, której pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem.

Krok 3 - Przekonaj organizacje, że jesteś "The best".
To chyba najtrudniejszy element całej procedury związanej z Wolontariatem Europejskim. Po wybraniu konkretnej organizacji goszczącej trzeba przekonać ją, iż dany wolontariusz jest wolontariuszem, którego jak najbardziej trzeba wybrać do tego projektu (o przyjęcie w związku z danym projektem ubiegać się może jednocześnie kilku wolontariuszy z różnych państw). Najczęściej organizacja goszcząca prosi o wysłanie CV oraz listu motywacyjnego (najczęściej w języku angielskim).

Krok 4 - Pora na wypełnienie wniosku
Wolontariusz otrzymał informacje o akceptacji kandydatury. Teraz pora aby wraz z pracownikiem organizacji wysyłającej wypełnić wniosek. Skompletowany wniosek trzeba wysłać do Narodowej Agencji Programu Młodzież pamiętając, iż trzeba zdarzyć przed jednym z pięciu terminów (do 1 lutego, do 1 kwietnia, do 1 czerwca, do 1 września, do 1 listopada). Trzeba pamiętać też, że od wysłania wniosku do wyjazdu musi upłynąć co najmniej 3 miesiące.

Krok 5 - Poczekaj na decyzje
Ostateczną decyzję o wyjeździe wolontariuszy podejmuje Komitet Selekcyjny Programu Młodzież w Polsce oraz w kraju do, którego dany wolontariusz chce jechać. Jeśli decyzja będzie pozytywna można zacząć przygotowania do wyjazdu.

Krok 6 - Załatw formalności i możesz jechać
Od momentu wydania decyzji do chwili wyjazdu może upłynąć co najmniej 6 tygodni. W tym czasie wolontariusz powinien załatwić wszystkie niezbędne formalności czyli podpisać umowę, wyrobić paszport, kupić wizę itd.

Wolontariusz EVS ma zapewnione kieszonkowe na cały pobyt, kurs języka oraz mieszkanie. Po zakończeniu projektu dany wolontariusz otrzyma także od Komisji Europejskiej certyfikat potwierdzający udział w Wolontariacie Europejskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wolontariat, to jest to, w czym pracujemy prawie wszyscy w Polsce.... I nie dziwię się, że jest to na rękę różnym "u góry" i w Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, konkret, podoba mi się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo zapytam się kolegi, który u nas zajmuje się EVS czy są jakieś organizacje w Afryce... Choć szczerze Ci powiem, iż nie słyszałem o takich :-( Jak coś podaje Ci namiar do regionalnego ośrodka w Gdyni: Centrum Wspierania Młodzieży, ul. Tatrzańska 35, tel. (58) 620-24-80, e-mail: orgdynia@cwm.org.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Daniel, czy masz również kontakt z organizacjami wysyłającymi ludzi do Afryki? Proszę o kontakt emailowy: ewkowalska@gmail.com (mam nowy adres, Twój mi przepadł :()

Komentarz został ukrytyrozwiń

po 3krotnym pobycie jako wolontariusz we Francji polecam każdemu próby podjęcia zrobienia czegoś dla kogoś, a przy okazji poznania bardzo fajnych ludzi z różnych krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.