Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6647 miejsce

Wolontariat jest kobietą?

Wygląda na to, że kobiety mają większe serca. Oczywiście nie chodzi tu o wielkość mięśnia sercowego, ale empatię, dobroć i chęć niesienia pomocy - zarówno materialnej, jak i duchowej. Nic więc dziwnego, że wolontariat ma twarz kobiety.

Pomagać innym można w różny sposób, m.in. osobiście, angażując się fizycznie i psychicznie w jakąś pracę dla potrzebujących lub pośrednio, np. wspierając finansowo różne organizacje, fundacje, czyli po prostu wpłacając pieniądze na konta bankowe.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z Teksasu, to raczej panie są bardziej hojne od mężczyzn. "W trakcie badania uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich moralności, a potem dostali 5 jednodolarówek i trzy możliwości. Mogli je zatrzymać, oddać na rzecz ofiar huraganu Katrina lub na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim. Okazało się, że kobiety z wysokim poczuciem moralności częściej dzieliły pieniądze między dwie grupy, a te z niższym – więcej oddawały ofiarom Katriny. Panowie o wysokim morale dawali pieniądze najczęściej rodakom, a rzadziej ofiarom tsunami. Pozostali zatrzymywali gotówkę. Zdaniem profesor Karen Winterich dobroczynność zależy od dwóch czynników: płci i poczucia moralności jednostki. Moralność jednostki szacuje się tutaj na podstawie tego, jak ważne dla danej osoby jest bycie miłym, troskliwym i uczynnym" - czytamy na portalu psychologicznym Charaktery.

Zazwyczaj to właśnie kobiety są przedstawicielkami powyższych cech na naszej planecie. Są one przecież opiekuńczymi, pracowitymi i współczującymi istotami - matkami dla swojego potomstwa (choć jak we wszystkim, zdarzają się wyjątki od reguły). Być może dlatego bezinteresowna pomoc przychodzi im łatwiej i bardziej naturalnie.

Tak jest w przypadku Polek. Potwierdzają to statystyki prowadzone przez Centrum Wolontariatu, mającego wiele oddziałów w całej Polsce. Statystyka zgłaszających się do Centrum wolontariuszy prowadzona jest przez organizację od 2004 roku. Oto informacje z ostatnich lat:

- rok 2008: zarejestrowano 167 wolontariuszy (146 kobiet, 21 mężczyzn). Wolontariuszy pracujących w tym roku było 340 (279 kobiet i 61 mężczyzn).

- rok 2009: zarejestrowano 95 wolontariuszy (77 kobiet, 18 mężczyzn). Wolontariuszy pracujących w tym roku było 237 (186 kobiet i 51 mężczyzn).

- rok 2010: zarejestrowaliśmy 111 wolontariuszy (95 kobiet, 16 mężczyzn). Wolontariuszy pracujących w tym roku było 271 (223 kobiety i 48 mężczyzn).

Liczby nie kłamią, podobnie jest ze statystykami od 2004-2007 roku. Niestety, wygląda na to, że coraz mniej mężczyzn zgłasza się do pracy wolontariackiej. Oczywiście mówimy o danych, które dotyczą ogólnie pojętego wolontariatu.

Można przypuszczać, że w przypadku wolontariatu sportowego, w którym ma się do czynienia z różnymi dyscyplinami sportu, jak np. piłka nożna, Panów zainteresowanych tą formą pomagania będzie przybywać. Zresztą istnieją prawdziwi mężczyźni, którzy się wolontariatu nie boją, przykład? Mariusz Pudzianowski, który świetnie spisał się w pewnej kampanii (video). Można? Można!


Źródło: http://www.v4sport.eu, http://www.wolontariat.org.pl/

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.