Facebook Google+ Twitter

Wolontariat pomaga Ośrodkom Pomocy Społecznej

7 września 2011 roku, podczas Dnia Wolontariatu Pracowniczego w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu, W24 miały okazję porozmawiać z Agatą Poczman, koordynatorką Programu Wolontariat w Mazowieckich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

 / Fot. Magdalena JasikAgata Poczman opowiadała o tym, że Ośrodki Pomocy Społecznej znajdują się w każdej gminie. Już w 1997 roku pierwsza taka placówka na Żoliborzu w Warszawie rozpoczęła zorganizowaną współpracę z wolontariuszami. Obecnie szacuje się, że w około 100 Ośrodkach Pomocy Społecznej jest zorganizowany wolontariat.

Sieć Centrów Wolontariatu
Portal organizacji pozarządowych
Mazowieckie Forum Ośrodków Pomocy Społecznej


Współpraca OPS z wolontariatem

Ośrodek Pomocy Społecznej jest placówką, która świadczy pomoc społeczną osobom, które z różnych powodów nie mogą sobie same poradzić. Wolontariusze współdziałający z OPS ocieplają wizerunek tych jednostek. Jak zauważa Poczman: - Pracownicy socjalni są bardzo zapracowani, więc wolontariusze w OPS są niezbędni. Jedną z najważniejszych potrzeb jest pomoc dzieciom w tzw. pogotowiu lekcyjnym, czyli w odrabianiu lekcji czy organizowaniu im wolnego czasu. Wolontariusz może wspierać dziecko w jego domu lub w placówce OPS. Do innych istotnych zadań należy pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym. Wolontariusz może pomagać seniorowi w domowych obowiązkach oraz w załatwianiu różnych spraw z urzędach. Najważniejsza jest jednak sama obecność i rozmowa z tą drugą osobą, aby nie czuła się samotna i niepotrzebna.

OPS na co dzień

Jak wspomniała Poczman: - Ośrodek Pomocy Społecznej wspomaga organizację Dnia Matki czy Dnia Dziecka, gdzie również potrzebni są wolontariusze. Warto, aby osoby, które posiadają szczególne umiejętności, jak np. porozumiewanie się językiem migowym, zastanowiły się nad zgłoszeniem do OPS-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.