Facebook Google+ Twitter

Wolontariat - twoja droga do kariery?

Zastanawiasz się jak zaistnieć na rynku pracy i zdobyć doświadczenie zawodowe - w wolontariacie? Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji "As w rękawie - wolontariat nowa jakość na rynku pracy" zorganizowanej dziś przez Centrum Wolontariatu.

W Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie odbyła się 27 maja konferencja "As w rękawie - wolontariat nowa jakość na rynku pracy", która miała na celu przybliżenie tendencji włączania wolontariatu w działania organizacji czy pracodawców.

Pracodawcy chcą zatrudniać osoby z wykształceniem. Kiedy student ma zdobyć to doświadczenie, kończąc naukę w wieku 26 lat? - pytali uczestnicy konferencji.

- Wolontariat pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności, ale jest mniej rygorystyczny - twierdzi Małgorzata Misztela z Centrum Wolontariatu oraz koordynatorka ogólnopolskiego projektu "Wolontariat - pierwszy krok na rynku pracy". Potencjalny wolontariusz to osoba młoda, studiująca lub już zatrudniona z ograniczonymi możliwościami czasowymi, ale za to z umiejętnościami i dużym zapałem do pracy. Pracodawcy szukają takich osób - dodaje Misztela.

Czy Polacy pomagają?

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor zajmującego się promowaniem idei wolontariatu wynika, że 6,6 miliona Polaków poświęciło w 2006 roku swój czas innym. - Ta wskazuje tylko na różne rozumienie pojęcia wolontariatu - mówi Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych. - W praktyce wygląda to tak, że tylko połowa z tych zadeklarowanych poświęca na to ponad 15 godzin tygodniowo.

Działalność nieodpłatna jest przychylnie traktowana przez pracodawców szukających odpowiednich kandydatów na współpracowników. - W krajach Europy Zachodniej zaświadczenia o odbywaniu praktyk wolontariackich są traktowane na równi z innymi. To inwestycja we własny kapitał - twierdzi Dariusz Piotrowski z Centrum Wolontariatu.

Wolontariat: koszt czy inwestycja

Według badań Ashoka Innowatorzy na rzecz Dobra Publicznego już 25 procent organizacji czy pracodawców rozpoczyna rekrutację pracowników przez wolontariat. - Wolontariat to jakość sama w sobie, późniejszy rozwój wolontariuszy traktowany jest na równi z rozwojem pracowników. Tacy ludzie stają się częścią zespołu - stwierdziła Ewa Konczal z Ashoka Polska. - Wolontariat niesie ze sobą koszty, ale korzyści są nieporównywalnie wyższe - dodaje Konczal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.