Facebook Google+ Twitter

Wolontariat w Afryce. Przygotuj się

Wielu młodych ludzi zastanawia się dzisiaj nad podjęciem pracy wolontariusza. Kierują się wymogami szkoły, chęcią zdobycia doświadczenia lub wyłącznie pragnieniem przeżycia przygody. Afryka to jedno z głównych marzeń wolontariuszy.

 / Fot. Luiza MayorgaNie dla każdego
Sama chęć wyjazdu do Afryki, pobudzona wrażeniami z filmu, to nie wszystko, czego potrzeba, aby tam się znaleźć. Szczególnie kiedy ma się ...naście lat. Podczas gdy w pracy wolontariusza w Polsce wiek i brak przygotowania nie mają dużego znaczenia, obcy kraj, a szczególnie "dzika Afryka" wymagają bardzo poważnego podejścia. Wyjazdy młodych ludzi, żądnych wyłącznie przygody w buszu, często kończą się poważnymi problemami, niejednokrotnie z narażeniem życia własnego i innych. Organizacje humanitarne mają wiele tego typu doświadczeń z przeszłości, dlatego teraz ostrożnie wybierają osoby do pracy w tym niebezpiecznym rejonie świata. Nie wszyscy bowiem nadają się do tego zadania.

Przed planowaniem wyjazdu do Afryki warto, żeby każdy zainteresowany wolontariatem zagranicznym sprawdził się najpierw we własnym środowisku. Dodatkowe ręce do pracy przydadzą się wszędzie: w pobliskiej szkole, szpitalu, klubie młodzieżowym czy nawet w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Jeżeli przejdzie się pomyślnie próby wytrwałości, cierpliwości, czy zrozumienia potrzeb innych, wtedy można zastanawiać się nad podjęciem o wiele bardziej wymagającej pracy poza granicami kraju.

 / Fot. Luiza MayorgaPotrzebni specjaliści
Wolontariat kojarzy się zazwyczaj z pracą za darmo i bez jakichkolwiek finansowych zobowiązań. Dlatego wydawać by się mogło, że dwie ręce i nogi wystarczą, żeby coś pożytecznego zrobić dla innych. W wypadku Afryki rzecz przedstawia się nieco inaczej. Organizacje wysyłające wolontariuszy nie są skłonne wydać znacznych sum związanych z przelotem, zakwaterowaniem i wyżywieniem wolontariusza dla uzyskania niewielkich efektów.
Do pracy, którą wykona osoba niewykwalifikowana, można znaleźć dużo taniej lokalnych pracowników. Za kilka tysięcy dolarów, które trzeba zapłacić za pobyt młodego wolontariusza, lepiej jest przecież wyżywić całą wioskę afrykańską przez kilka miesięcy.
W internecie są wprawdzie oferty wyjazdów turystycznych, połączonych z wolontariatem. Taka wyprawa wiąże się jednak z bardzo wysokimi kosztami, przekraczającymi możliwości finansowe większości młodych Polaków.

Afryka ma ogromne potrzeby, ale do pracy poszukiwani są generalnie specjaliści, których tam brakuje, jak: lekarze, pielęgniarki, inżynierowie budownictwa. A i oni muszą przejść selekcję i specjalne szkolenia przed wyjazdem. Każdy, kto wyjeżdża do Afryki, powinien być nastawiony na najbardziej nieoczekiwane i niebezpieczne wydarzenia. Jeżeli nie jest na nie odpowiednio przygotowanym, lepiej żeby nie ryzykował wyjazdu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem do Afryki trzeba jechac i z romantycznymi wyobrazeniami i z zimna, mokra glowa. Tylko wtedy przetrzyma sie upalny klimat i gorace, codzienne niespodzianki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Luizo, wylałaś wiadro zimnej wody na rozpalone głowy.
Romantyczne wyobrażenia nie wytrzymują w konfrontacji
z realiami życia w Afryce.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.