Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23183 miejsce

Wolontariusz? Kto to?

Wolontariusz. Dumnie brzmi. Ale nie każdy wie jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać. Spróbuję rozwiać wątpliwości dotyczące wolontariatu.

Wolontariusze w akcji. / Fot. Grzegorz Gałasiński Dziennik ŁódzkiWolontariat, jak czytamy na stronie Centrum Wolontariatu jest to "bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd.". Natomiast wolontariusz na tej stronie definiowany jest jako "każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne".

Wolontariuszem może zostać każdy, jednak nie w każdym miejscu ponieważ są placówki czy też czynności, które wymagają spełnienia określonych warunków przez kandydata na wolontariusza. Ważne tu może być wykształcenie, predyspozycje, stan zdrowia.Wiek także nie ma znaczenia, chyba że pracę wolontariusza chce podjąć osoba niepełnoletnia, wtedy musi uzyskać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych. Prace jako wolontariusz mogą podjąć także osoby bezrobotne (nie tracą prawa do zasiłku i statusu osoby bezrobotnej) oraz cudzoziemcy (jeśli legalnie przebywają w Polsce). Czy wolontariusz ma jakieś obowiązki? Tak, ma! Oto główne z nich:
- musi posiadać kwalifikacje oraz spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju działań, które ma wykonywać dla podopiecznych;
- musi wykonywać czynności, których się podjął w umowie o wolontariacie;
- wolontariusz jest zobowiązany do dbałości o majątek powierzony mu przez organizację, z którą współpracuje;
- wolontariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy w zakresie otrzymanych informacji w wykonanym zadaniu;
- musi wiedzieć, kto jest jego zwierzchnikiem w wykonywanych zadaniach i mieć kontakt z tą osobą;
- jeśli wolontariuszem jest nieletni musi posiadać zgodę od przedstawiciela ustawowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

pomoc psom
  • pomoc psom
  • 11.09.2011 22:10

ja w każdym razie zapraszam do namiastki wolontariatu- zamieszczanie ogłoszeń zwierząt (psów) do adopcji na portalach internetowych. Pomagasz ile chcesz, wklejasz na wybraną liczbę portali z listy, robisz to w wolnym czasie. Chętnych zapraszam do kontaktu gg 8996861 w celu uzyskania więcej info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, dla osób dysponujących wolnym czasem, pragnących nieść pomoc ludziom pokrzywdzonym
przez los, to ważna informacja. Rozważnym zdaniem kończysz artykuł; każdy potencjalny kandydat na wolontariusza powinien się nad nim głęboko zastanowić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iza polecam ci jeszcze lekturę tego :-) http://www.pozytek.gov.pl/Wolontariat,378.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.