Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusz? Kto to?

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Wolontariusze w akcji.
Wolontariusze w akcji.
Wolontariusz. Dumnie brzmi. Ale nie każdy wie jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać. Spróbuję rozwiać wątpliwości dotyczące wolontariatu.

Wolontariat, jak czytamy na stronie Centrum Wolontariatu jest to "bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd.". Natomiast wolontariusz na tej stronie definiowany jest jako "każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne".

Wolontariuszem może zostać każdy, jednak nie w każdym miejscu ponieważ są placówki czy też czynności, które wymagają spełnienia określonych warunków przez kandydata na wolontariusza. Ważne tu może być wykształcenie, predyspozycje, stan zdrowia.Wiek także nie ma znaczenia, chyba że pracę wolontariusza chce podjąć osoba niepełnoletnia, wtedy musi uzyskać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych. Prace jako wolontariusz mogą podjąć także osoby bezrobotne (nie tracą prawa do zasiłku i statusu osoby bezrobotnej) oraz cudzoziemcy (jeśli legalnie przebywają w Polsce). Czy wolontariusz ma jakieś obowiązki? Tak, ma! Oto główne z nich:
- musi posiadać kwalifikacje oraz spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju działań, które ma wykonywać dla podopiecznych;
- musi wykonywać czynności, których się podjął w umowie o wolontariacie;
- wolontariusz jest zobowiązany do dbałości o majątek powierzony mu przez organizację, z którą współpracuje;
- wolontariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy w zakresie otrzymanych informacji w wykonanym zadaniu;
- musi wiedzieć, kto jest jego zwierzchnikiem w wykonywanych zadaniach i mieć kontakt z tą osobą;
- jeśli wolontariuszem jest nieletni musi posiadać zgodę od przedstawiciela ustawowego.

Ale oprócz obowiązków wolontariusz ma także szereg praw. Jakich?
- ma prawo do wykonywania świadczeń na rzecz organizacji, o których mowa w Ustawie o Pożytku Publicznym i Wolontariacie;
- ma prawo do udziału w tworzeniu programu, w którym uczestniczy oraz określonego zakresu pracy;
- ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i odpowiednich środków ochrony indywidualnej;
- ma prawo do informacji o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanego z wykonywanym przez niego zadaniem i zasadach ochrony;
- ma prawo do otrzymania potwierdzenia porozumienia na piśmie;
- ma prawo do zaświadczenia o wykonywaniu świadczeń woluntarystycznych i opinii na temat wykonanej pracy;
- ma prawo do zwrotu wydatków poniesionych w celu należytego wykonania umowy wraz z odsetkami. Pokrycia kosztów podróży służbowych i diet;
- ma prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;
- ma prawo do wskazania zastępcy dla wykonania zadań, do których jest zobowiązany, jeżeli zachorował bądź wystąpiła inna niemożliwość dotrzymania umowy.

Wolontariusz podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, które organizacja opłaca jeżeli umowa opiewa na okres krótszy niż 30 dni. Jeśli umowa jest zawarta na okres dłuższy wtedy automatycznie umowa ta staje się ubezpieczeniem, na podstawie którego w razie wypadku ZUS wszczyna procedurę odszkodowawczą. Każdy wolontariusz może się także ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenia się na wypadek, gdyby wskutek naszych działań, niedopełnienia obowiązków lub niestarannego wykonywania świadczeń, korzystający lub inna osoba poniosły szkodę materialną. W takim przypadku pieniądze pochodzące z ubezpieczenia będą w stanie pokryć koszty odszkodowania, które może przekraczać nasze możliwości finansowe. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe więc organizacja współpracująca nie musi go opłacać.
Wiemy już tyle o tym kto może zostać wolontariuszem, o prawach i obowiązkach to teraz najważniejsze: jak zostać wolontariuszem? Są dwa sposoby. Po prostu idź do organizacji, w której chcesz być wolontariuszem! Zapytaj, może właśnie Ty jesteś im potrzebny! Lub zgłoś się do Centrum Wolontariatu, tam znajdziesz ofertę organizacji, które zajmują się pomocą i na pewno znajdziesz miejsce w wolontariacie dla siebie.

Każda osoba podejmująca decyzje o pracy w wolontariacie powinna ją podejmować świadomie i zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji dla siebie jak i swojego podopiecznego. Nie może to być chwilowa zachcianka, a w momencie kiedy się nam znudzi to rezygnujemy. Musimy myśleć o naszych podpieczonych i pamiętać o tym, że osoba w momencie choroby jest bardzo krucha i delikatna. Bardzo łatwo ją skrzywdzić.

Materiał powstał na podstawie informacji z:
link 1 i link 2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto