Facebook Google+ Twitter

Wolontariusze po Euro 2012. Czy staną się nowym trendem społecznym?

W trakcie Euro 2012 zaangażowanych w cały turniej było 2613 wolontariuszy, z czego ponad tysiąc w samej Warszawie. Ich udział przy okazji mistrzostw Europy, a przy tym serdeczność i pomoc okazywana na każdym kroku, przedstawiła Polskę w bardzo pozytywnym świetle jako państwo otwarte i nowoczesne. W jaki sposób potencjał wolontariuszy powinien być dalej wykorzystywany?

 / Fot. Dominik LenartNa te i inne pytania starali się odpowiedzieć eksperci uczestniczący w debacie: "Czy ławka rezerwowych to dobre miejsce dla wolontariuszy? Perspektywa po EURO 2012" odbywającego się w Centrum Wolontariatu programu "Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012".

Badanie przeprowadzone w kwietniu 2012 r. w ramach projektu „Promocja wolontariatu i rozwój oferty prac wolontariackich dla mieszkańców Warszawy” przyniosło kilka istotnych i ciekawych wyników.

Celem całego projektu był rozwój, poszerzenie i promocja oferty prac wolontariackich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych dla mieszkańców Warszawy oraz zwiększenie jej dostępności w internecie. W pomiarze uczestniczyły 44. organizacje i instytucje ze stolicy spośród 100 zaproszonych. Na pytanie dlaczego tylko 44. organizacje przyjęły zaproszenie padła następująca odpowiedź: "To przyzwoity wynik w tego rodzaju badaniach. Czas jest dość krótki. Nie da się dotrzeć do organizacji w 100 proc.".

Praca wolontariuszy ma różnoraki charakter. Jednak w większości wypadków (76 proc.) dotyczy projektów okazjonalnych, które są dość powszechne przy organizacji imprez pojedynczych, seminariów czy też koncertów. Natomiast tylko w 24 proc. ma charakter regularny.

Najczęściej wykonywanymi pracami przez wolontariuszy są pomocnicze prace w biurze i dotyczy to 60 proc., natomiast 33 proc. zajmuje się samodzielną koordynacją projektów, akcji i zadań.

W większości placówek czas przeznaczony na pracę wolontariuszy wynosił nie więcej niż 16 godzin miesięcznie, co stanowiło około 2 pełnych dni roboczych, które są jednocześnie średnim czasem poświęcanym przez przeciętnego wolontariusza w organizacji w skali miesiąca.

Motywacją dla wolontariuszy jest chęć pomagania innym, doskonalenia się i zdobywania zakresu nowych umiejętności, a także zdobycie niezwykle cennego doświadczenia zawodowego, a także poznanie ciekawych ludzi.

Głównymi sposobami pozyskiwania wolontariuszy są strony internetowe organizacji. Natomiast, jeśli weźmiemy pod uwagę kryterium wspierania wolontariuszy przez organizacje dla których pracują to najczęstszą formą wsparcia jest przyznawanie im referencji (83 proc), organizowanie szkoleń (45 proc.) oraz robienie regularnych spotkań (38 proc).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.