Facebook Google+ Twitter

Wolontariusze znikną z polskich szpitali?

Z polskich szpitali mogą zniknąć wolontariusze. To konsekwencja ustawy-bubla, z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wg niej, szpitale i hospicja prowadzą obecnie działalność gospodarczą, a w tej sytuacji wolontariat naruszałby zasady uczciwej konkurencji.

Wolontariusze znikną z polskich szpitali? / Fot. Tomasz Sienicki [user: tsca], własność publicznaMinisterstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W ramach poprawki do ustawy proponowane jest wykreślenie pkt. 4 z art. 42, który zezwala wolontariuszom na wykonywanie świadczeń na rzecz podmiotów leczniczych.

Wynika to z faktu, że po wejściu w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, placówki takie jak szpitale czy hospicja, po zmianie statusu prowadzonej działalności leczniczej, prowadzą obecnie działalność gospodarczą. Według twórców poprawki do ustawy o wolontariacie, wolontariat w tego typu podmiotach naruszałby zasady uczciwej konkurencji i spójność regulacji wolontariatu.

W sprawie hospicjów i innych zakładów opiekuńczo-leczniczych protestowało PiS. Chodziło jednak o możliwość pozyskiwania przez wymienione zakłady pieniędzy pochodzących tak z NFZ, jak i z 1 proc. odpisu. Minister Arłukowicz przyznał, że ustawę trzeba będzie znowelizować, o czym informowała (Gazeta Prawna). Ale co ze szpitalami?

Organizacje pozarządowe, które prowadzą wolontariat w szpitalach, boją się, że z dniem 1 lipca wolontariusze znikną ze szpitali i innych podmiotów leczniczych. Pacjenci zostaną pozbawieni wsparcia życzliwych osób, które każdego dnia niosą nadzieję, pomagają im radzić sobie z chorobą, z lękiem przed śmiercią, samotnością. Większość wolontariuszy, dbając głównie o komfort psychiczny pacjentów, zajmuje się przede wszystkim zadaniami, których nie wykonuje zatrudniony tu personel. Wypełniają wielką lukę w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Teraz - zgodnie z prawem - może ich tam zabraknąć.

Do 25 maja 2012 Ministerstwo Pracy prowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne poprzez serwis MamZdanie Można w nim zamieszczać uwagi do przygotowanej poprawki ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Warto obronić wolontariat.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

HIPOKRATES ARŁ-KOP
  • HIPOKRATES ARŁ-KOP
  • 03.06.2012 10:47

brak lekow na białaczke od lipca w szpitalu jak przyniesiesz swoj i se go kupisz nie moga ci go poDAĆ zamkniete bramki dla karetek na autostradzie
Zakaz wejscia wolontariuszom do szpitali -TO MOIM ZDANIEM KROKI DO TEGO ABY NAS poLAKÓW BYŁO SPORO MNIEJ W TYM KRAJU
GŁOSUJ ZAWSZE NA po wszystko co złe to KACZYŃSKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

To też prawda: tabletki antykoncepcyjne na liście "leków" refundowanych, a jednocześnie ograniczanie refundacji leków onkologicznych czy pasków dla diabetyków. Ustawa bubel, ale MPISP nie wpadnie na to, że najpierw ktoś musi poprawić ustawę zdrowotną, tylko z automatu chce wyrzucić wolontariuszy ze szpitali.
Głupie urzędasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna
  • Anna
  • 18.05.2012 11:04

Przed weekendem zapraszam na te stronę: https://mozgojazda.wordpress.com/2012/05/17/bezmyslni-kierowcy-nie-tylko/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten rząd lubi znęcać się nad chorymi - już pokazał to kilkukrotnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pacjenci pytają i teraz: "Wy tu zaliczacie praktyki, czy może jaki staż?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.