Facebook Google+ Twitter

Wolontariuszu - czy znasz swoje prawa?

Wolontariusz, oprócz obowiązków, jakie zobowiązany jest wykonywać, posiada też swoje prawa. I jak każde prawa, warto je znać.

 / Fot. Materiały prasoweIdeą wolontariatu jest dobrowolne i bezpłatne wykonywanie czynności zleconych przez instytucję lub osobę prywatną. Może to być fundacja, stowarzyszenie, ale też muzeum, schronisko dla zwierząt, szpital, hospicjum czy organizacja międzynarodowa.

Na początek: umowa. Jeśli zdecydujemy się wykonywać obowiązki wolontariusza przez okres dłuższy niż 30 dni, wtedy konieczne jest sporządzenie umowy na piśmie, którą podpisują obie strony. Gdy wolontariat trwa mniej niż 30 dni, zawierana jest zazwyczaj umowa ustna, której jednak treść możemy dostać na piśmie, jeżeli tego zażądamy.

Ręce. / Fot. U.S. Federal Government/Wikimedia CommonsKorzystający zobowiązany jest do rzetelnego poinformowania nas o przysługujących nam prawach i obowiązkach. Musi zapewnić wolontariuszowi bezpieczeństwo i higieniczne warunki pracy. Jeżeli świadczenie wykonywane jest przez ponad 30 dni, przysługuje nam ubezpieczenie państwowe (z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń), jeśli przez krótszy okres – wtedy mamy zapewnione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wolontariuszowi przysługuje świadczenie zdrowotne, które jest określone na podstawie odrębnych przepisów.

Nasza organizacja, stowarzyszenie lub instytucja pokrywają także koszty wszelkich wyjazdów i podróży służbowych (o ile takie się zdarzą) oraz szkoleń i kursów. Czasami też, w przypadku wyjazdów na workcampy (wyjazdy, na których wykonujemy różne prace w zamian za bezpłatne zakwaterowanie i możliwość poznania danego kraju) także wyżywienie. Wolontariusz ma prawo być traktowany tak samo, jak płatny pracownik: jeśli więc wykonujemy prace biurowe, mamy prawo poprosić o coś do jedzenia lub do picia, o przerwę, w razie problemów o pomoc i informacje. Wolontariusz powinien być traktowany tak samo, jak osoby, które za swoją pracę dostają wynagrodzenie.

Wykaz centrów wolontariatu, organizacji poszukujących wolontariuszy oraz zbiór umów i aktów prawnych są dostępne na stronie internetowej Centrum Wolontariatu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

dobry temat (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha, no tak, już rozumiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fundacja/osoba/organizacja owszem tak, ale nie firma :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale w umowie zawieranej z wolontariuszem fundacja/firma/osoba/organizacja itp. nazywana jest Korzystającym ;-) A wolontariusz Wolontariuszem, czyli zostaje normalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bernard chyba się przejęzyczyłeś? FIRMY (pomioty komercyjne nastawione na zysk) NIE MOGĄ korzystać z wolontariuszy ponieważ stosowna ustawa dot. wolontariatu tego zakazuje :-) Wybaczcie jesli się za bardzo czepiam, ale prawie 3 lata pracy w temacie czepialstwo powoduje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezepraszam was, ale dopeiro wrocilam, nie widzialam komentarzy. Dziekuje za linka Danielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe informacje. Poważne firmy stosują się do tych zasad a mniejsze fundacje nie zawsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że ten link wyjaśni niejasności... http://www.wolontariat.org.pl/strona.php?p=132

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadza sie. ale tak "po ludzku", porzadnie powiniem byc traktowany :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za wakacyjne poruszenie tematu :-) Tylko wolontariusz nie może być w całości traktowany jak pracownik etatowy bo jego dzialność reguluje osobna ustawa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.