Facebook Google+ Twitter

"Words of Clay" czyli brak lęku muzycznej wysokości. Recenzja

Przeważnie zespoły dochodzą latami do swojego własnego stylu - jeśli w ogóle dochodzą - a tu mamy od razu profesjonalizm in medias res...

Clay to trio mieszkające i grające w Londynie. Zespół obecnie koncertuje w stolicy Wielkiej Brytanii, promując swoją pierwszą, wydaną niedawno epkę "Words Of Clay".

Co ciekawe członkowie zespołu nie są Anglikami. Pochodzą z Włoch, Węgier i Bułgarii, aczkolwiek nie czuć w ich muzyce żadnych środkowo-wschodnio-południowoeuropejskich wpływów. Czysty, brytyjski, melodyjny prog-rock a la Porcupine Tree czy Marillion.

Bardzo kojarzy mi się ten album z Marillionowskim graniem. Zwłaszcza z tym z okresu "Anoraknophobii", jednego z moich ulubionych krążków muzyki nowoczesnej. Nie tylko jest to podobieństwo wokalne do Stevena Hogharta, ale i stylowe: psychedelia i mocne gitary, charakterystyczne jeżdżenie po gitarze, oraz zmiana nastroju, z popowego, balladowego na niemal metalowy.

Oczywiście nie jest to plagiatowanie nikogo, ale po prostu podobna stylistyka i podobna przestrzeń muzyczna. Przypominam, że to dopiero pierwsza (mała) płytka Clay. Przeważnie zespoły dochodzą latami do swojego własnego stylu - jeśli w ogóle dochodzą - a tu mamy od razu profesjonalizm in medias res. I jeżeli tak wyglądają pierwsze nagrania zespołu, to boję się myśleć jak będą wyglądały kolejne płyty, kolejne nagrania. Mogą mnie powalić na łopatki. Mnie, ale i świat.

Moja ulubiona kompozycja to "Ain't No Space For Justice", z pięknymi słowami: "You claim, it's easier, but ain't no space for justice, babe, / You hate this vision, but ain't no space for justice" (Domagasz się jej, bo tak jest łatwiej, ale nie ma miejsca na sprawiedliwość, kochanie. Nienawidzisz że tak jest, ale prawda jest taka, że nie ma miejsca na sprawiedliwość).

Wieszczę temu zespołowi wielką przyszłość. Marillionowskie zacięcie - przyznajmy, nie każdy umie dziś tak przestrzennie grać. A raczej mało kto. Ten krążek nie ma w sobie nic z debiutanckości. To po prostu solidna dawka melodyjnego prog-rocka, tak jakby band istniał już dekadę lub dwie.

Oczywiście nie twierdzę, że Clay są lepsi od Marillion czy Porcupine Tree. Chłopaki z Clay mają po prostu potencjał i nie boją się latać wysoko. Innymi słowy - nie mają lęku muzycznej wysokości.

Najbliższy koncert Clay odbędzie się w Londynie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.09.2012 21:47

Sama w sobie muzyka, którą robią jest przeciętna. Wybacz szczerość ale nie jest to ujmujące w moim odbiorze. Duży plus za artykuł i pasję

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paula
  • Paula
  • 13.11.2010 11:14

co za frajer napisal to..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.06.2008 14:10

Aha. Czyli dziecko= problem... I antykoncepcja jest cudem medycyny! Ludzie! Co wy za pojęcie macie! Jak można zabic dziecko kiedykolwiek. Każda sytuacja ma wyjście. Głupie tłumaczenia, ja mam racje bo jestem kobietą, a Ty zwykły facet antyfeminista nic o tym nie wiesz są dziecinne. Wiele kobiet postanawia urodzic dziecko tylko dzięki facetowi, który nawet nie jest z nimi w stałym związku. Znam co najmniej 3 takie przypadki. Zżera nas konsumpcja i wygodnictwo, ot co. Ale to się kiedyś skonczy. Wtedy nie będzie można przywrócić życia własnemu dziecku. Wtedy będzie można ewentualnie zapłacic sobie dom starców, gdzie umiera sie we własnych odchodach. Egoiści... Au revoir!
P.S. Piotrusiu naturalnie gratulacje, tekst do mnie przemawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aborcja, eutanazja to tematy, które zawsze budziły i będą budzić największe kontrowersje. Szczerze powiem, że sama nie mam zdania, bo nigdy nie byłam w takiej sytuacji. Czego najbardziej nie lubię? Kiedyś na języku polskim, nauczycielka wyprosiła mnie z sali, bo na pytanie "Co zrobiłabyś, gdybyś była więźniem w Birkenau?", odpowiedziałam "Nie wiem, może gorzej niż najgorsi zrobili"... Jak można pisać o czymś z takim przekonaniem bez jakiegokolwiek doświadczenia życiowego. Według mnie: NIE MOżNA!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łatwo powiedzieć, gorzej z przestrzeganiem w praktyce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek - tego nikt nie może określić jednoznacznie. Niemniej Piotr ma rację - przedkładać kogoś ponad siebie. Ja dodam - brać za drugą osobę odpowiedzialność. Jeśli idę do łóżka z facetem, to biorę odpowiedzialność za niego i za to, co się dzieje między nami. Nieuzasadniona wspominanymi trzema wyjątkami aborcja to wyraz braku odpowiedzialność nie tylko za swoje czyny, ale i za drugiego człowieka, czyli zupełnie obojętnych wobec niego uczuć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochać znaczy przedkładać kogoś nad siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram zdanie Ani :)

Natomiast co do laickości państwa, jestem jak najbardziej za, tylko z drugiej strony dziękuję serdecznie za taką "cywilizację", w której można zabić mnie, moje dziecko, a moi obrońcy jeszcze dostaną baty za głos sprzeciwu. Myślę, że Kościół jest obecnie potrzebny głównie, aby przypominać ludziom o czymś takim, jak coraz częściej zapominana moralność. Owszem, niech będzie oddzielony od państwa trwale i jednoznacznie - ale nie zakrzykujmy od razu jego głosu. A może to po prostu nasze sumienia się odzywają. Wszak nie od dziś wiadomo, że jak uderzysz w stół, to nożyce się odezwą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.04.2008 10:28

A ja uważam że wszystko zależy od tego czy się umie kochać. Jak ktoś naprawdę kocha to nie ma problemów z niechcianą ciążą, czy przypadkowym partnerem. A egoistom przypadają problemy z wpadką i mętne tłumaczenie dwuznacznych moralnie działań...

Pozdrawiam wszystkich! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może źle się wyraziłem. Chodzi o to, żeby nie generalizować. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.