Facebook Google+ Twitter

WORD-y nie dotrzymują terminów egzaminów na prawo jazdy

Ośrodki Ruchu Drogowego mają ustawowo 30 dni na przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy. Praktyka jednak jest inna. Przyczyną zamieszania jest m.in. plotka, iż po 1 stycznia wzrośnie cena egzaminów.

 / Fot. Janusz Wójtowicz/Gazeta WrocławskaWielu kandydatów na kierowców wystraszyło się i odwiedzają szkoły nauki jazdy oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Podwyżka opłat za egzaminy miała być związana z faktycznym podniesieniem pensji egzaminatorów.

Ustawowo WORD-y mają 30 dni na przeprowadzenie egzaminu. W praktyce, mało który ośrodek przestrzega tego prawa. Powodów jest kilka - natłok chętnych z innych miast, gdzie sytuacja w WORDA-ch jest już patowa, choroby egzaminatorów, niedouczenie abiturientów - co oznacza egzaminy poprawkowe oraz proponowana zmiana formuły egzaminu teoretycznego - test na symulatorze jazdy.

Jednym z niewielu ośrodków, który stara się walczyć z problemem jest WORD we Wrocławiu. Dyrektor Grzegorz Kajca mówi dla serwisu Motofakty.pl, że liczba egzaminów wzrosła o 40 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Aby dotrzymać terminów, egzaminatorzy we Wrocławiu pracują do godz. 21, a także w niektóre soboty.

W innym miastach sytuacja jest odwrotna. Wystosowaliśmy zapytanie do WORD-u w Częstochowie, jaki jest termin oczekiwania na egzamin na prawo jazdy kat. B. - Czas oczekiwania na egzamin wynosi około 4 tygodni. Dokładny dzień oraz godzina egzaminu wyznaczane są w trakcie zapisywania przy stanowisku obsługi - poinformował nas Jacek Ziółkowski z sekretariatu Ośrodka. Sprawdziliśmy informację kilka minut później w Biurze Obsługi. Najbliższy termin to... 11 stycznia 2008 r.!

Oczywiście można się "wcisnąć" na wolną godzinę 5 grudnia, z której zrezygnował maturzysta piszący w tym dniu próbną maturę. Ośrodki mają 30 dni na wyznaczenie terminu egzaminu. Jeśli wyznaczony termin przekracza ustawowy, możemy przesłać skargę do urzędu marszałkowskiego np. e-mailem.
- Zdarza się, że do Urzędu Marszałkowskiego wpływają skargi na WORD-y, dotyczące nieprzestrzegania wyznaczenia terminu egzaminu w ustawowym terminie. Wówczas prosi się WORD o zajęcie stanowiska w tej sprawie. - wyjasnia dla gazety Wiadomości24.pl Krzysztof Krzemiński, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Aktualnie większość WORD-ów nie jest w stanie przestrzegać ustawowego terminu. Wynika to z wydłużenia czasu egzaminu do 40 minut, który skutkuje tym, że przeprowadza się o wiele mniej egzaminów niż wcześniej. Poza tym, mimo że WORD-y zatrudniły nowych egzaminatorów, wciąż nie zaspokoiło to ich potrzeb. Konieczni są kolejni, ale tych brak na rynku pracy.- dodaje rzecznik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Łukasz
  • Łukasz
  • 18.10.2010 16:04

W Word Zielona góra na Egzamin czeka się 2-4 tygodni ,w dniu egzaminu od 1-4 godzin na egzamin

do zapisu na egzamin na prawo jazdy kolejka jest taka że przynajmniej czekasz 20 minut


codziennie i zawsze jest pełno osób


trudno zdać wiem bo 3 razy zadawałem i wynik neg
(naprawdę bardzo trudno zdać)

mojym zdaniem egzaminem powiń by na tom godzinę co jest ustalone a nie czekaj 1-4 godzin

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko wskazuje na to, że ceny egzaminów oraz wynagrodzenia egzaminatorów są za niskie.
(Nie, nie jest łatwo mi to mówić, gdyż zdaję za kilka tygodni.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, wiem o tym. W roznych miastach, rozna sytuacja. Ja z racji miejsca zamieszkania przytoczylem przykład z podwórka. Dzieki za plusa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry artykuł, tylko rzeczywistość inna. w Pile czeka się na egzamin ok. 3 miesięcy

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) nic dodać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan w sekretariacie chcial za wszelką cenę zmiescic sie w ustawowym terminie. Niestety w BOK okazało się, ze rzeczywistosc go przerosła:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest chyba kwestia bałaganu w dokumentach lecz natłoku zdających. W Poznaniu też jest tragedia. Znajoma zapisała się na egzamin ponad dwa tygodnie temu, a termin ma na 18 stycznia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej mnie rozbawilo, ze koles powiedzial w sekretariacie...4 tyg, a obsluga klienta, ze poltora miecha:D Zrobil to celowo, czy maja taki burdel w dokumentach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szara Polska Rzeczywistosc;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.