47667 miejsce

World Grand Prix: Chinki i Brazylijki górą w swoich grupach

Siatkarki Brazylii i Chin odniosły komplet zwycięstw w pierwszych turniejach tegorocznej World Grand Prix. Najwięcej emocji dostarczyły kibicom Azerki. Nawet w meczu z najsłabszą w grupie B Tajlandią męczyły się, wygrywając w tie-breaku.

Poprzednie dwa spotkania Azerek zakończyły się porażkami w pięciu setach. W niedzielnym meczu Tajki prowadziły już 2:0, ale ostatecznie to Azerbejdżan był górą wygrywając na przewagi w emocjonującym piątym secie.
W grupie A klasę pokazały Brazylijki, które nie miały sobie mocnych we wszystkich trzech spotkaniach. Jedynie Kubanki zdołały urwać seta podopiecznym trenera Guimaraesa. Kedynym zresztą zwycięstwem, jakim może pochwalić się drużyna Kuby, to rezultat osiągnięty z Koreą, która przegrała wszystkie trzy mecze.
Gospodynie japońskiego turnieju pokazały zaś, że są naprawdę mocnym zespołem. Przegrały tylko z Brazylią i mecz ten wcale nie był dla "canarinhos" spacerkiem. Japonia będzie gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Świata. Wysoka forma tej drużyny to sygnał dla polskich siatkarek, które grają z Japonią w jednej grupie.

W Hong-Kongu Chinki w decydującym o pierwszym miejscu meczu pokonały w trzech setach Rosję. Ta z kolei zajęła drugie miejsce, wygrywając wcześniej z Azerkami i Tajlandią.

Rosja - Tajlandia 3:1 (17, 15, -26, 19)
Azerbejdżan - Chiny 2:3 (21, -23, 22, -21, -13)
Azerbejdżan - Tajlandia 3:2 (-20, -22, 19, 20, 14)
Chiny - Rosja 3:0 (15, 23, 21)

W przyszły weekend rozegrane zostaną kolejne turnieje. W Macau spotkają się drużyny Brazylii, Dominikany, Chin i USA, w Seulu zagrają Koreanki, Polki, Japonki i Rosjanki, zaś w Taipei naprzeciw siebie staną: Chiny, Kuba, Włochy i Tajlandia.