World Grand Prix: Kolejna porażka Polek

Wydawało się, że wyrzucenie z kadry Małgorzaty Glinki podziała mobilizująco na polskie siatkarki. Początek meczu na to wskazywał. Polki prowadziły 2:0, jednak trzy kolejne partie padły łupem Kuby.

fot. Andrzej Szozda/Gazeta Poznańska Wczoraj Przegląd Sportowy ujawnił kulisy konfliktu Małgorzaty Glinki z trenerem Andrzejem Niemczykiem. Szkoleniowiec wykreślił najlepszą siatkarkę Europy 2003 roku z kadry na turniej w Ningbo. W odpowiedzi Glinka ogłosiła rezygnację z występów w reprezentacji.

W meczu z Kubą na ławce rezerwowych nie było Andrzeja Niemczyka, który - jak się później okazało - zrezygnował z funkcji trenera reprezentacji. Zespół prowadził drugi trener Ireneusz Kłos.
Początek meczu wskazywał, że po tym nieprzyjemnym incydencie z Glinką i Niemczykiem, Polki były podwójnie zmobilizowane. Od pierwszych piłek zaskoczyły Kubę trudną zagrywką. W tym elemencie gry brylowała Katarzyna Skowrońska. Odrzucone od siatki Kubanki nie sprawiły kłopotu Marioli Zenik i polskiemu blokowi. Biało-czerwone od razu wypracowały kilka punktów przewagi i wygrały pierwszą partię do 18.

Drugi set zaczął się od prowadzenia rywalek 4:0. Dobrą grą w bloku Polki zdołały wyrównać na 9:9, potem objąć prowadzenie 18:16 (po serii błędów Kuby) i wreszcie wygrać do 25.
W kolejnych setach było już gorzej. Nasze zawodniczki zgrzeszyły kiepskim przyjęciem. W trzecim secie Kubanki prowadziły 9:4, 16:9 i wygrały do 15.

W czwartej odsłonie było jeszcze gorzej, bo na pierwszą przerwę techniczną Kuba schodziła z sześcioma punktami zaliczki. Polki konsekwentnie ścigały rywalki i na drugą przerwę techniczną różnica wynosiła już tylko 3 punkty (13:16). Niestety do końca partii nasze siatkarki zdołały zdobyć już tylko trzy punkty.

Piąty set również należał do Kuby. Nadzieja na zwycięstwo błysnęła na chwilę, kiedy Polki niemal dogoniły rywalki (5:7), jednak Kuba szybko odzyskała wysoką przewagę (7:12) i wygrała tie-brak do 9.

W drugim meczu grupy G Chinki pokonały Azerbejdżan 3:1 (18, 20, -19, 24)

Polskie siatkarki nie zaznały jeszcze smaku zwycięstwa w tegorocznej edycji World Grand Prix. Z siedmioma przegranymi zamykają stawkę dwunastu drużyn.

Polska - Kuba 2:3 (18, 25, -15, -16, -9)
Skład Polski: Skorupa, Mirek, Skowrońska, Liktoras, Rosner, Bamber, Zenik (libero) oraz Pluta, Bełcik, Przybysz, Podolec