Facebook Google+ Twitter

World Press Photo, czyli ból, smutek i cierpienie

Dziś poznaliśmy najlepsze zdjęcie 2010 roku. Laureatką została Jodi Beber, autorka fotografii, przedstawiającej Afgankę, okaleczoną przez męża. Co skrywają w sobie zwycięskie fotografie w tym prestiżowym konkursie?

Okaleczona Afganka / Fot. Jodi BeberWorld Press Photo jest najważniejszym konkursem branżowym fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Co roku wybierane są najlepsze fotografie w kilkunastu kategoriach, obejmujących zarówno fotografie pojedyncze oraz reportaże, takie jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzi w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzi sportu, życie codzienne, portrety, sztukę, przyrodę. W tym roku najlepszym zdjęciem została wybrana fotografia okaleczonej przez męża Afganki autorstwa Jodi Beber. 18-letniej Bibi Aishy obcięto nos i uszy za to, że uciekła z domu od swojego małżonka.

Nie jestem znawcą fotografii. Co najwyżej mogę siebie uważać za fotoamatora, który od czasu do czasu weźmie aparat w dłoń i zrobi klika zdjęć. Przeglądałem galerię ze zwycięskimi zdjęciami. Przyjrzałem się również fotografiom, które zwyciężyły w poprzednich edycjach konkursu. Nie sposób zwrócić uwagi na pewną istotną kwestię, która rzuca się w oczy po ich obejrzeniu. Przeważa na nich ból, smutek i ogromne cierpienie. Wystarczy tylko przyjrzeć się zdjęciom tegorocznych zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Laureat kategorii wydarzenia - ''Samobójczy skok', wydarzenia reportaż - ''Mężczyzna rzuca ciała zmarłych do szpitalnej kostnicy", ludzie w wydarzeniach - "Ofiary powodzi w Pakistanie". To tylko niektóre z przykładów. "To niesamowicie sugestywne fotografia. Wysyła ona w świat bardzo mocne przesłanie. Około 50 proc. ludności stanowią kobiety, z których wiele żyje w dramatycznych warunkach i pada ofiarą przemocy" - tak mówi o zwycięskiej fotografii członkini jury Ruth Eichhorn." Trudno się z tym nie zgodzić. Ten dokument fotograficzny niesie za sobą przesłanie.

Pozostaje tylko pytanie czy na fotografii musi być pokazywana rozpacz i cierpienie, aby ktoś się tym zdjęciem zainteresował? Jestem przekonany, że jest wiele innych tematów, które warto pokazać i które również są w stanie przykuć uwagę odbiorcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Nie rozumiem , dlaczego skupiacie sie na krwi lub bliznach , jesli przeszkadzaja wam one? dlaczego nikt z was w ani jednym komentarzu nie zauwazyl nagrodzonej serii z lawa, z labedziami ? Albo reportazu ze wsi? Albo portfolio sportowego , ktore zajelo pierwsze miejsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

cieszy mnie Pani znajomość z Platonem, jednak to jedyna radość z Pani wypowiedzi. proszę znajomość rozwijać albo zawrzeć nową

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozytywna wiadomość? Okaleczona Afganka znalazła schronienie w USA, a jeden z tamtejszych szpitali podjął się zadania zrekonstruowania jej nosa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tabloidów nie czytam a i wiadomości oglądam coraz rzadziej albo jednym okiem ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

może zamiast przypisywać stan tych fotografii, fotografującym czy jury powinniśmy zastanowić się - dlaczego od dziesięcioleci oglądamy podobne zdjęcia przedstawiające okrucieństwo, ból, przemoc, krzywdę, śmierć a nic się na tym świecie nie zmienia..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszeliście o syndromie żaby? Gdy wrzucimy żabę do wrzącej wody, to błyskawicznie wyskoczy. Nawet się nie oparzy. Gdyby włożymy ją do zimnej wody, którą zaczniemy podgrzewać, to żaba zostanie ugotowana i nawet się nie zauważy, kiedy.

Przedawkowanie w mediach informacji o gwałtach, zbrodniach, tragediach, przemocy doprowadzi do znieczulenia, zobojętnienia, do "ugotowania" naszej wrażliwości na ludzką krzywdę. Potem będą się głupio zastanawiali socjologowie, jaka jest tego przyczyna, że dziecko zabija matkę, kolega zabija koleżankę i ktoś psa powiesił na gałęzi ... Może czas powiedzieć DOŚĆ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co daleko szukać na w 24 również furore robią zdjęcia z wypadków drogowych, z powodzi, pogrzebów itp. Na temat wypadku Kubicy naliczyłem kilkanaście artów na w24. I to samo było po katastrofie w Smoleńsku. Takie widocznie zapotrzebowanie. Smuci mnie to ale cóż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zdjęcie nie jest kiepskie, tylko zostało wyrwane z kontekstu, czyli ciekawego tekstu z Time'a o sytuacji afgańskich kobiet. A że wszyscy teraz gonią za sensacją to już inna historia ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale po co sumienie przypomina mi o samobójcy z Budapesztu? Ktoś tu raczej karierę robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
foto
  • foto
  • 11.02.2011 19:43

Jacy delikatni eksperci fotograficzni. Czasami się zastanawiam, czy wy tak serio, czy sobie jaja robicie z ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.