Facebook Google+ Twitter

WOŚP: Kosmiczne złodziejstwo wolontariuszy!

Fundacja WOŚP co roku zbiera pieniądze na zakup urządzeń medycznych ratujących życie wielu dzieciom. Datki zbierają wolontariusze i antywolontariusze. Ci drudzy mają legalne identyfikatory i puszki, ale są bez serca. Zbierają pieniądze do własnej kieszeni.

Puszka WOŚP, FOT: Dobrowol Już od piętnastu lat w jednym z pierwszych dni stycznia na terenie całego kraju organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku za zebrane datki Fundacja Jurka Owsiaka kupuje sprzęt medyczny, który trafia do szpitali w całej Polsce i ratuje życie chorym dzieciom. W tym roku 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze na kolejny cel Fundacji. Czy jednak wszyscy kwestujący Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy robią to bezinteresownie?

– W mojej klasie na kwestę zapisało się osiem osób, które zadeklarowały, że będą kraść – przyznaje gimnazjalista proszący o anonimowość.

Bo jak się okazuje, wyjmowanie datków z papierowej puszki to żadna sztuka. – Pieniądze bardzo łatwo wyciągnąć. Wystarczy mieć lekarską pęsetę albo linijkę. W ostateczności można przerwać specjalną plombę. Później wystarczy tylko zakleić ją czerwonym serduszkiem – opowiada jeden z wolontariuszy. – W tamtym roku coś koło stówy za*******, myślę, że w tym nie będzie gorzej. Damy radę – mówi mój rozmówca.

Organizatorzy kwesty wobec nieuczciwych wolontariuszy czują się bezradni. – Jeśli ktoś na zakończenie zbiórki przyniesie nam w puszce 2,50 zł, jest to podejrzane, ale żeby kogoś osądzić, trzeba tę osobę złapać na gorącym uczynku – wyjaśnia główny koordynator opoczyńskiego sztabu Orkiestry Marek Gudowicz. – Niektórzy z kwestujących podważają nasze zaufanie. To dla nas duże zmartwienie – dodaje.

Problem związany z kradzieżą pieniędzy podczas WOŚP narasta i nie dotyczy tylko małej miejscowości, jaką jest Opoczno. Jeśli każdy ze 120 tysięcy wolontariuszy z całej Polski weźmie do kieszeni przykładowo 20 złotych, to - w ogólnym rozrachunku - z konta fundacji ubędzie aż 2.400000 złotych! To ogromna suma!


***

Drodzy „antywolontariusze”:serduszka, FOT: Dobrowol

Ten materiał niech będzie dla was przestrogą. Kiedyś może się zdarzyć tak, że to właśnie Wam będzie potrzebna medyczna pomoc. Wtedy z pomocą przyjdą dobrzy ludzie. Ci których tak skutecznie okradaliście. Wtedy pomogą wam nowoczesne aparatury, te same, na które fundacja WOŚP zbierała pieniądze. Nie życzę nikomu niczego złego, tylko proszę o zachowanie rozwagi!

***

Osoby, które znam, zgodziły się ze mną porozmawiać pod warunkiem całkowitej anonimowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie, dokładnie też tak myślę. Niestety są też tacy co problemu nie zauważają przy tym jeszcze Ci dadzą kopa w dupę, bo co to za problem,...przecież problemu nie ma... nikt nie kradnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

15 lat temu to było nie do pomyślenia. A teraz idę ulicą i widzę nawalonych 14-15latków, którzy bełkoczą coś o inkubatorach. Po prostu dla niektórych - zauważalnej grupy - jest do okazja wyrwania się z chaty i nawalenia się. Robią tym fatalną robotę dla Owsiaka, sto razy gorszą niż Rydzyk ze świtą. Tak jak i złodzieje kwestowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdumiewający jest cynizm owych chłopaków, którzy beznamiętnie opowiadają, że kradną? Co z nich wyrośnie? Coz nich już wyrosło? Jeśli Owsiak czyta to, to chyba powinien opracować lepsza metodę strzeżenia skarbonek. I chyba nie jestwielką sztuką złapanie choć jednego zł., który by opowiedział co i jak.
A tak między nami - cóż za niefrasobliwość przy powierzaniu puszek takim menelkom? Czy rozdający puszki nie wiedzą komu dają? A policja czytająca notkę - nie wykaże zainteresowania? Pewnie zgłosi się do Autora. W końcu to świadek przestępstwa. Plus za czujność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, cytuje: "Ja ze swojej strony uważam, że oni po prostu nie istnieją, ale mogę się mylić" - owszem istnieją:)

Ale proszę zauważyć. Pan ręczy za kilka osób. Przecież nie napisałem że kradną wszyscy. Jest problemem, że dużo osób kradnie. Nie wierze, że tylko w małym Opocznie tak wielka liczba osób kradnie z puszek. Gdy z rana byłem przed kościołem widziałem ze 20 wolontariuszy. Prosze mi wierzyć albo nie, ale przynajmniej połowa z nich, których znam KRADNIE. Ja z nimi rozmawiałem, znam sposoby wyjmowania pieniędzy jakimi posługują się wolontariusze. Żeby napisać ten artykuł musiałem przez chwilę stać się jednym z nich. Musiałem iść w krzaki na okoliczne pola i patrzyć, słuchać. Gdyby zgodzili się na zarejestrowanie tego na kamerze, zrobiłbym to i wystawiłbym w serwisie. Bo czyste słowa nie ukazują do końca ogromu problemu.

W piątek rozmawiałem z głównym koordynatorem sztabu. On też potwierdził. Jest problem i to nie tylko w Opocznie.

Panu złej noty osobiście nie wystawiłem. Wystawiłem wolontariuszom, którzy kradną a nie przykładnym kwestionariuszom wośp, czyli jak wynika z Pana wypowiedzi: Pana przełożonym. Dla nich ogromny szacunek, że robią to dla fundacji a nie dla siebie. Oby było takich ludzi więcej.

"FAKTU" nie czytam, zgadzam się, że podany przez Pana fragment mógł wyglądać jak właśnie z tego tabloidu. Chciałem uchwycić skalę problemu. Nie chcę się sprzeczać. Szanuje Pana zdanie:) Serdecznie Pozdrawiam, Sobie jak i Panu życzę, żeby w przyszłym finale wośp nie było w ogóle złodziejstwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po lekturze Twojego artykułu, odniosłem wrażenie, że w ten, dość zresztą kiepski warsztatowo, sposób usiłowałeś brzydko mówiąc "nabić" sobie szerokie grono odbiorców. Chwytliwy temat plus wątpliwej jakości informatorzy (o ile w ogóle takowi istnieją) - razem dało efekt tabloidalny.

"Problem związany z kradzieżą pieniędzy podczas WOŚP narasta i nie dotyczy tylko małej miejscowości, jaką jest Opoczno. Jeśli każdy ze 120 tysięcy wolontariuszy z całej Polski weźmie do kieszeni przykładowo 20 złotych, to - w ogólnym rozrachunku - z konta fundacji ubędzie aż 2.400000 złotych! To ogromna suma!"

Zaiste, porażające. Pełne chwytów rodem z pewnej gazety na "F". Nieweryfikowalne, ale jakże chwytliwe... "I ciemny lud to kupi", jak powiedział jeden z moich "ulubionych" parlamentarzystów.


Zgodnie z prawem prasowym, jeśli WOŚP zażądałaby od Ciebie danych Twoich "informatorów", czyli owych "ośmiu", musiałbyś ich wyjawić. Ja ze swojej strony uważam, że oni po prostu nie istnieją, ale mogę się mylić...

Moja irytacja wynika z tego, że jestem bezpośrednim przełożonym kilku osób, którzy w tym roku zbierali pieniążki na WOŚP (po raz kolejny zresztą). I powiem Ci szczerze, że ręczę za nich każdą kończyną :)

Oczywiście wierzę, że takie przypadki istnieją. Ale skala zjawiska, jaką zaprezentowałeś, to nadużycie i duże nieporozumienie. Zwłaszcza na poziomie niewielkiego liczebnie (w skali ogólnopolskiej) sztabu WOŚP w Opocznie. Wystawiłeś nam kiepską notę.

A przecież wystarczyłoby napisać ten artykuł jako pytanie do przemyślenia, czy gruntownego przebadania...

Ech, mniej "F", więcej porządnej prasy polecam Ci jako lekturę :)

Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrku:) Sprawa kradzieży jak najbardziej dotyczy Opoczna. " Problem związany z kradzieżą pieniędzy podczas WOŚP narasta i NIE DOTYCZY TYLKO małej miejscowości, jaką jest Opoczno. " W Opocznie zbierają, ale nie ma koncertu żadnego. Jest tylko światełko do nieba. Brak sponsorów i funduszy niestety:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zrozumiałem o co chodzi z Opocznem? Może ktoś mi wyjaśni łopatologicznie dlaczego sprawa kradzieży nie dotyczy Opoczna? Nikt w Opocznie nie zbiera na WOSP i dlatego problem kradzieży nie dotyczy tej miejscowości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to złodzieje! Brak ludzkich uczuć wobec chorych dzieci!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety - Polak potrafi. Od małego. Najtrudniej wykryć złodzieja domowego - a to hultajstwo to nic innego jak złodzieje domowi. Smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.