Facebook Google+ Twitter

WOŚP nie kupowała sprzętu dla prywatnych szpitali...

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki pieniądzom ofiarowywanym od lat przez społeczeństwo, zakupiła sprzęt medyczny dla szpitali, bez którego nie udałoby się uratować zdrowia i życia wielu chorych dzieci. Jednym z nich był szpital w Jędrzejowie, który w lipcu został sprywatyzowany. WOŚP nie godzi się na to, by zakupiony przez nią sprzęt był wykorzystywany przez prywatną firmę.

Wręczenie defibrylatora, zakupionego za pieniądze zebrane przez WOŚP, strażakom z Gdyni / Fot. Tomasz Bołt/Dziennik BałtyckiW lipcu sprywatyzowano szpital w Jędrzejowie, dzierżawcą została kielecka firma Artmedik.
W szpitalu znajduje się m.in. oddział dziecięcy, który udziela pomocy pacjentom od urodzenia do 18 roku życia. Funkcjonowanie oddziału ułatwia sprzęt medyczny, który zakupiły Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (za 250 tys. zł.) oraz Fundacja Polsat (za 40 tys.). Gdy go przekazywały szpital był placówką państwową. Wraz z jej prywatyzacją, Artmedik przekazano także sprzęt, który zakupiono dzięki hojności społeczeństwa.

Przeciwko temu procederowi zaprotestowała WOŚP. - Uważnie przyjrzeliśmy się dokumentom dotyczącym dzierżawy szpitala. Niestety, nie ma w nich takich regulacji, które uniemożliwiłyby firmie Artmedik wykorzystanie w sposób nieuprawniony sprzętu, który przekazaliśmy szpitalowi, gdy był jeszcze placówka państwową - mówi rzecznik prasowy WOŚP Krzysztof Dobies. - Zgodnie z naszą zasadą, sprzęt zakupiony przez WOŚP może być wykorzystywany tylko do leczenia dzieci i, co niezwykle istotne, nieodpłatnie. Na tej zasadzie zawarliśmy wszystkie umowy z placówkami i nie zamierzamy tego zmieniać – dodaje.

Według WOŚP obecna umowa, którą powiat zawarł z firmą, nie gwarantuje niełamania zasad przyświecających fundacji. Dlatego będą naciskać na obie strony, aby wprowadziły zmiany w dokumencie. - Nie chcemy odbierać szpitalowi sprzętu. Nadal powinien służyć potrzebującym dzieciom z Jędrzejowa. Domagamy się tylko zmiany umowy zawartej między powiatem a dzierżawcą. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy społecznych, więc obie strony muszą zadbać o to, aby w przyszłości był on na dotychczasowych zasadach dostępny dla wszystkich potrzebujących - deklaruje Dobies.

Problemu nie widzi na razie dzierżawca szpitala i deklaruje, że nie zamierza wykorzystywać sprzętu do celów prywatnych czy pobierać opłat. - Mamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, leczymy bezpłatnie – mówi Robert Frańczak, dyrektor ds. rozwoju spółki Artmedik.

Drugi ofiarodawca, czyli Fundacja Polsat, na razie nie domaga się zmian i nie będzie ingerować. - Prywatyzacja szpitali jeszcze się nie zaczęła, więc problemu jeszcze nie ma – informuje Zbigniew Piotrowski z Fundacji Polsat. Deklaruje jednak, że obserwuje rozwój sytuacji i gdy prywatyzacja zacznie się rozszerzać na inne placówki korzystające ze sprzętu, który podarowała Fundacja, zmiany będą konieczne.

W przyszłym tygodniu prawnicy firmy Artmedik mają przestudiować dokumenty związane z dzierżawą szpitala i znaleźć rozwiązanie sprawy. Sprawy, która powinna zainteresować wszystkich tych, którzy wsparli WOŚP i Fundację Polsat. Bez względu na to czy są za, czy przeciw prywatyzacji służby zdrowia.

****
Prywatyzacja szpitali ma wielu przeciwników. Według sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" w maju tego roku, zwolennikami tej zmiany było jedynie 35 proc. Polaków. 55 proc. było przeciwnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie spodziewałem się, że WOŚP przyłączy się do irracjonalnej histerii blokującej reformę ochrony zdrowia :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ofiarodawcy lub sponsorzy opodatkowuja sie wedle checi i mozliwosci w sposob DOBROWOLNY, podczas gdy cała reszta "państwowego" fiansowana jest jest z podatków przymusowych, na wydawanie ktorych obywatel wplywu nie ma. Tak więc wszystko jest nasze.
Nie widze powodu do załamywania rąk z powodu sprzętu z serduszkiem, bo bedzie on w dalszym ciagu sluzyl chorym. Dopoki sie nie zepsuje, bo wszystko ma swoj okres przydatnosci.
Histerię z powodu prywatyzacji szpitali wzniecają ci, ktorzy skutecznej reformy sluzby zdrowia nie przeprowadzili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z decyzją WOSP.Sam wielokrotnie poruszałem problem sprzętu przekazany do szpitali przez WOŚP.Jest to jeszcze jedno cwaniactwo.Wiele sprzętu medycznego kupowane przez sponsorów lub ofiarodawców przeszło w ręce zarzadzających sprywatyzowanymi ośrodkami zdrowia lub szpitali.Jest to zawłaszczanie społecznej własności.Jeśli chce się mieć prywatny szpital należy organizować się w spółdzielnie,spółki medyczne itp.Należy kupować sobie miejsca pracy, a nie przejmować wlasność wspólną.Nie jestem przeciwko prywatnym ośrodkom zdrowia,szpitalom,sanatorium,ale nie może to być zawlaszczanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.