Facebook Google+ Twitter

WOŚP. Został wolontariuszem, żeby kraść

WOŚP zebrała już ponad 37 mln złotych. Ile byłoby na koncie Fundacji, gdyby nie nieuczciwi wolontariusze?

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/final_wosp_w_rabce_zdroju_176881.html#poprzednie / Fot. Roman PawlikowskiCorocznie w mediach pojawiają się informacje o napadach na wolontariuszy i okradaniu młodych ludzi ze skarbonkami. Niewiele z kolei słychać o kradzieżach dokonywanych przez samych zbierających.

Siedemnastoletni Michał D. od kilku lat zbiera pieniądze dla WOŚP. Wraz z kolegami zbierają datki głównie w centrach handlowych w Warszawie. Zanim oddadzą skarbonkę do swojego punktu macierzystego, chowają się w toalecie i… odpieczętowują tekturową puszkę. Jak stwierdził Michał, puszki są minimalnie zabezpieczone, oderwanie plomby nie stanowi problemu - po wszystkim, jak mówi, "wystarczy przykleić ją na ślinę i się trzyma." Dobrym wyjściem jest też podobno włożenie do otworu linijki i wysypywanie bilonu, jednak wtedy wolontariusz nie może wyjąć banknotów. W tym wraz z przyjacielem odliczyli sobie ze zbiórki 300 zł. Do Fundacji trafiło 600 zł.

Co ciekawe, mimo kradzieży pieniędzy ze skarbonek, sam Michał D. wypowiada się negatywnie o złodziejach napadających na wolontariuszy. Osobiście nie obawia się ich - zna młodych ludzi polujących na puszki w jego regionie i nie martwi się o kradzieże.

Sam nie uznaje tego co robi, za naganne - uważa, że należy mu się jakieś wynagrodzenie za całodniowe stanie na zimnie, a skoro ma okazję na zdobycie gotówki, to z niej korzysta. Dodaje, że te kilkaset złotych nie zrobi różnicy, a przecież nie okrada nikogo ani nie zabiera pieniędzy innym wolontariuszom. Jak się okazuje, w swoim towarzystwie uznawany jest za "świętoszka" - jego koledzy zajmują się dużo poważniejszymi przestępstwami, więc on wyrzutów sumienia nie ma.

Na szczęście nie wszyscy z jego otoczenia uważają podobnie. Jego brat twierdzi, że takie zachowania są karygodne - jednak nie ma na Michała wpływu, zaś zgłoszenie przestępstwa na policję nie wchodzi w grę: kto wydałby brata? Dodaje też, że to zjawisko jest naprawdę częste - widział nawet w telewizji grupę osób, które zna i wie, że „kwestują dla siebie” - udzielały wywiadu telewizji informacyjnej. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że co piąty wolontariusz zarabia na kwestowaniu dla WOŚP - jedni tyle, żeby starczyło na coś ciepłego do picia, inni większość zawartości puszki.

Jak walczyć z tym procederem? Pierwszym krokiem byłyby zapewne lepsze zabezpieczenia wośpowych skarbonek - niektóre punkty WOŚP już to robią, naklejając na skarbonki specjalną taśmę zostawiającą ślad po próbie jej zdjęcia. Może też wysyłanie kontrolerów, którzy np. sprawdzaliby wagę puszek, którą potem porównywano by z oddawaną pod koniec dnia. To jednak tylko początek - sztab WOŚP musi poważnie zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

andrzej nalesnik, Jan Dziwisz, kane, Kazik, ... itp.: Rozliczcie wy lepiej Rydzyka!

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej nalesnik
 • andrzej nalesnik
 • 10.01.2011 23:25

mialem znajomego co za skradziona puszke kupil sobie nowa wieze ...a pozniej dostal porazenia nerwow wewnatrz mozgu i dlugo lezal w szpitalu i ...dobrze mu tak skurczywysynowi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Dziwisz
 • Jan Dziwisz
 • 10.01.2011 23:17

No cóż.. może biorą przykład z guru Owsiaka i też chcą zarobić.. chociaż troszeczkę ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
kane
 • kane
 • 10.01.2011 21:39

cała prawda o wośp

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazik
 • Kazik
 • 10.01.2011 20:43

Owsiak w swojej akcji nie opiera się na żadnych zasadach moralnych "róbta co chceta" to efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tom Ko
 • Tom Ko
 • 10.01.2011 19:56

Kraj piękny, tylko ludzie k...., jak to ktoś mądry kiedyś powiedział. Niestety, nie da się uniknąć tego typu procederów, za które mogliby palce łamać, podejście, że zbieram kasę na cele charytatywne, ale należy mi się za to 300 zeta jest "trochę" chore. Co do podkradania kasy na coś ciepłego - a może jakieś bony dla wolontariuszy, na ciepłą kawę, herbatę, którą można odebrać w sztabie WOŚP, mcdonaldzie ( tego typu miejscach, mniejszych, czy większych, w zależności od miasta), czy nawet się z kimś dogadać, na porcje ciepłego żurku? Nie wiem, na ile to łatwe, bo przyznaję, że się tym zajmowałem. Sam na WOŚP nie zbierałem nigdy, ale za czasów gimnazjum odległego, w podobnych akcjach brałem udział bez domagania się czegoś do picia, więc, uważam, ze większość podkradających na herbatę, wstydzi się przyznać, ze to poszło na chipsy, piwo, grę.
Pancerne puszki- ok, nie będzie się dało ukraść nic, ale z drugiej strony, sprawiedliwa większość wolontariuszy może poczuć się urażona, że WOŚP traktuje ich jako złodziei. Choć dobra plomba to najlepsze rozwiązanie. Próby pewnie i tak będą, no ale niestety, różni ludzie na świecie są.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz tytuł bardziej oddaje sens materiału. Ale to moje zdanie.
Pozdrawiam wszystkich prawdziwych (uczciwych) wolontariuszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iwona grotek
 • iwona grotek
 • 10.01.2011 18:47

o nie,nie pozwolę żeby uogólniać...moja 16-letnia córcia drugi raz zbierała i ani grosza nie przywłaszczyła.....jestem pewna...nie mogłaby by tego zrobić,ja też...nawet nie pomyślałyśmy...nie przyszłoby nam to do głowy...ale fakt ,zdarzają się tacy dla ,których nie ma świętości.....nawet pomoc chorym dzieciakom...to zupełnie nic,,,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezrozumiałe zachowanie... zbieram od 5 lat i nigdy nie zabrałam ani grosza... nawet jesli pieniądze dostawałam do reki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszędzie trafiają się osoby, chcące skorzystać z "okazji". Nie ma co panikować, trzeba lepiej zabezpieczać puszki i po krzyku. Jest tak wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy pomagają Orkiestrze, że tak generalizujący tytuł artykułu, wydaje mi się nie do końca trafiony. Potraktował bym to jako incydent, lub odosobnione przypadki, które oczywiście należy karać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.