Facebook Google+ Twitter

Wpadka "Dziennika", czyli jak pogoda wywołuje... tsunami

Jakież było moje zdumienie, gdy z łamów jednej z najbardziej poważanych gazet w Polsce dowiedziałem się, że tsunami może być efektem szalejącej... pogody.

Oto fragment zdania, które mogliśmy dziś przeczytać na łamach "Dziennika":

Zdjęcie omawianego fragmentu gazety "Dziennik". / Fot. Piotr Bogdanowicz"Zaczynają nam mylić się pory roku, coraz częściej pogoda szaleje, przynosząc kataklizmy - takie jak choćby tsunami..."

Fragment ten pochodzi z tekstu Pani Izabeli Marczak pt. "30 milionów 'oszołomów' i Godzina dla Ziemi". Jest on komentarzem dla sobotniej akcji Earth Hour, kiedy to blisko 30 milionów ludzi zgasiło na godzinę światła w swych domach, aby pokazać, że chcą ratować nasz klimat.

Pierwsza myśl: brak profesjonalizmu i podstawowej wiedzy z dziedziny nauki jaką jest geografia. Niewiarygodne, ale jednak prawdziwe. Dziennikarka ogłosiła nową teorię powstawania tsunami. Otóż nie dajmy się zwieść! Tsunami może być skutkiem tylko i wyłącznie zjawisk związanych z procesami endo- i egzogenicznymi zachodzącymi pod powierzchnią wody. A więc tsunami mogą wywołać podwodne trzęsienia ziemi, podwodne erupcje wulkaniczne, bądź podwodne osunięcie ziemi. Takowa fala może również powstać wskutek uderzenia meteorytu bądź oderwania się mas lodu od lodowca. Ale nigdy w wyniku działalności pogody!

Postanowiłem wystosować list do redakcji "Dziennika". Oto jego treść:

Dzisiejsze wydanie "Dziennika" przyprawiło mnie o zawrót głowy. Na drugiej stronie w analizie pt. "30 milionów 'oszołomów' i Godzina dla Ziemi", Pani Izabela Marczak komentuje akcję Earth Hour. Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się, że tsunami wywołuje... pogoda. Dokładnie tak tam napisano:

"Zaczynają nam mylić się pory roku, coraz częściej pogoda szaleje, przynosząc kataklizmy - takie jak choćby tsunami...".

Gdy przeczytałem to zdanie, prawie spadłem z krzesła. Na swojej stronie internetowej, gdy tylko pozwolił mi na to czas umieściłem odpowiedni komentarz do tej... wpadki, inaczej bowiem nie można nazwać tego co zostało wydrukowane. Brak profesjonalizmu i podstawowej wiedzy z dziedziny nauki jaką jest geografia! Jak można pisać takie bzdury? To jest kompletna dezinformacja, kompromitacja w czystej formie! Uprzejmie proszę, by na łamach "Dziennika" ukazało się sprostowanie błędnej informacji oraz przeprosiny Autorki tekstu.

Pozdrawiam serdecznie - Piotr Bogdanowicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

angus14 oba zwroty: "pisze" i "jest napisane", są poprawne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasuwa się pytanie - co autorka materiału rozumie pod terminem "pogoda"???

Piotrze - WIELKIE BRAWA!!!


(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze sie - jest napisane:

"Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się, że tsunami wywołuje... pogoda. Dokładnie tak tam pisze"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na coś natrafi to bardzo dobrze :) Nie uważam że trochę to wyolbrzymiam. Bo później gdy przyjdzie prawdziwe zagrożenie ludzie zachowują się tak jak większość osób feralnego dnia 26 grudnia 2004 roku. Zamiast uciekać... podchodzili jeszcze bliżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za czujność. Nie uważasz jednak, że to trochę wyolbrzymiasz? Od razu przeprosiny? Ale tak to jest, jeśli ktoś się specjalizuje w jakiejś dziedzinie:) Tylko żeby to nie wyszło jako podkładanie sobie świni, bo może kiedyś ta kobieta też na coś natrafi. Ale uwaga zwrócona słusznie! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie można być aż tak głupim. ile ona ma lat? 15??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Khem... dziennik raczej nie jest powazna gazeta tylko raczej cos zachodzącego za tabloid imo to jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Piotrek, to Piotrek. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr jak zwykle czujny i waleczny jesli chodzi o jego miłość :D

wielki +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennik poważaną gazetą? Może chodziło o Nasz Dziennik?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.