Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16956 miejsce

Wpływ metamfetaminy na mózg dziecka

  • B P
  • Data dodania: 2010-03-22 14:38

Kiedy zapytamy statystycznego Polaka czy jego zdaniem nawet niewielka ilość alkoholu ma negatywny wpływ na rozwój płodu, zdecydowana większość odpowie twierdząco. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić jakie są konsekwencje dla dziecka, wynikające ze spożywania przez jego matkę metamfetaminy w trakcie ciąży.

W swoich studiach zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierownictwem profesor Elizabeth Sowell wykorzystał rezonans strukturalny mózgu (sMRI), pozwalający zbadać jego budowę. Dzięki niemu wykazano, że zażywanie metamfetaminy (pochodnej amfetaminy) samej, bądź w połączeniu z alkoholem, jest stanowczo bardziej toksyczne dla mózgu niż spożywanie samego alkoholu.

Uzyskane za pomocą rezonansu strukturalnego dane pokazały, że kształt i rozmiar niektórych struktur mózgu zdecydowanie odbiega od prawidłowej (nie narażonej na działanie metamfetaminy) budowy anatomicznej mózgu.

Nadmierny wzrost obserwowany jest w regionie starej kory, zwanym zakrętem obręczy odpowiedzialnym za kontrolę i rozwiązywanie problemów. Zaburzeniu ulegają także struktury mózgu, które wpływają na procesy uczenia się oraz problemy behawioralne (zwłaszcza jądro ogoniaste). Zmiany te mają charakter nieodwracalny co skutkuje tym, że dziecko wystawione w okresie prenatalnym na działanie metamfetaminy z powyższymi trudnościami będzie musiało radzić sobie przez całe swoje życie.

"Tragedią jest to, że tych wszystkich problemów rozwojowych można w stu procentach uniknąć" stwierdza prof. Sowell. Jej zdaniem istotne jest zachęcanie kobiet nadużywających narkotyków, by w okresie ciąży skorzystały z profesjonalnej pomocy z zakresu terapii uzależnień.

Źródło: UCLA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.