Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1520 miejsce

Wpływ pogody na człowieka – fakty i mity

Pogoda ma wpływ na nasze zdrowie. Doświadczamy tego osobiście. Znamy korzystny wpływ światła na nastrój człowieka oraz wyżu barycznego na wydolność organizmu. Natomiast nikt nie znosi wyjącego wiatru, czy szalejącej burzy.

 / Fot. NASA, public domainZagadnieniem wpływu pogody na zdrowie człowieka interesują się pracodawcy, zajmujący się bhp, trenerzy w sporcie, kierujący zespołami ludzi oraz wielu innych.

Związek opalania się z oparzeniami skóry jest powszechnie znany, ale już wzrost zachorowań na czerniaka skóry jest mniej znany i raczej bagatelizowany, mimo że dermatolodzy biją na alarm.

Wilgotność powietrza wpływa na wzrost lub spadek ilości zachorowań niektórych chorób.
Zarówno suche, jak i nadmiernie wilgotne powietrze wzmaga patologię skóry oraz układu oddechowego. Ma znaczący wpływ na choroby alergiczne np. katar sienny. Jest on bardziej nasilony, gdy jest sucho. Natomiast duszność astmatyczna zdecydowanie częściej występuje w wilgotnym powietrzu.

Niskie temperatury powodują niekorzystne działanie wilgoci na organizm, ale jednak najbardziej zły wpływ ma szybka zmiana temperatury. Duże różnice temperatur w okresie wiosennym dają większy przyrost ilości wizyt w poradniach z powodu przeziębień, niż niskie temperatury zimą, gdy są ustabilizowane od kilku dni.

Zależność ilości porad od pogody odczuwają również lekarze pogotowia ratunkowego w pełni lata, gdy są wysokie temperatury. Wtedy wzrasta ilość wezwań do zasłabnięć, spowodowanych gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi i odwodnieniem organizmu w wyniku nadmiernego wydzielania potu.

Intensywne pocenie ma uchronić ciało przed przegrzaniem i udarem słonecznym. Mechanizm ten jest bardzo sprawny, ale przy dużej wilgotności powietrza zawodzi. Pot, zamiast gwałtownie parować i zabierać ciepło z przegrzanego ciała, ścieka stróżkami i tylko nieznacznie go chłodzi. Niekorzystne oddziaływanie wysokich temperatur powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna i oddechu.

Organizm wyczuwa zmianę pogody reagując wzrostem niepokoju, drażliwością, często agresywnością. Nie ma jednakowych reakcji na określoną konfigurację czynników pogodowych, to znaczy, że każdy z nas odbiera taką samą pogodę nieco inaczej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na wynik końcowy naszego samopoczucia nakładają się jeszcze inne składowe, takie jak wiek, aktualnie działające bodźce środowiskowe (hałas, zanieczyszczenie powietrza, stres), ogólna kondycja fizyczna, itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Paweł Janikowski
  • Paweł Janikowski
  • 10.08.2011 10:42

Tak. Od młodych lat moje samopoczucie było uzależnione od pogody. Teraz, kiedy siwizna na skroniach, huśtawki pogody odczuwam jeszcze dotkliwiej. Szkoda, Marku, że TYLKO muszę się z tym pogodzić i jakoś sobie radzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaak... Zwłaszcza te 20% populacji posiadające wypadający płatek zastawki mitralnej, która to wada wrodzona powoduje ataki duszności przy niemal każdym skoku ciśnienia. (Inaczej mówiąc, zanim się napisze komentarz warto się nieco zorientować w temacie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Homo sapiens to wyjątkowo odporny gatunek na wpływy pogody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie neguję wpływu pogody na samopoczucie, ale myślę, że każdy organizm reaguje inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.