Facebook Google+ Twitter

"Wprost": Krauze był podejrzewany o kradzieże samochodów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-27 18:03

Tygodnik „Wprost" dotarł do teczki Ryszarda Krauzego, która zachowała się w Instytucie Pamięci Narodowej. Wynika z niej, że biznesmen był podejrzewany o udział w kradzieżach samochodów w Europie Zachodniej. W Instytucie zachowały się akta paszportowe biznesmena.

Wynika z nich, że Krauze w 1986 roku zwrócił się o wydanie paszportu na wyjazd służbowy do RFN, jednak zgody nie dostał. W uzasadnieniu napisano, że Krauze jest "podejrzany o współudział w kradzieżach samochodów na szkodę obywateli państw Europy Zachodniej w grupie przestępczej Nikodema Skotarczaka". Krauze odwołał się od decyzji, ale jego wniosek został odrzucony.

Na początku stycznia 1987 roku Ryszard Krauze po raz kolejny poprosił o wydanie paszportu. W jego sprawie interweniowała wówczas centrala handlu zagranicznego Polservice, w której pracował. Zakaz opuszczania kraju został anulowany i Krauze dostał paszport na 5 lat. W aktach IPN nie ma jednak informacji, czy został oczyszczony z podejrzenia o współudział w działalności grupy przestępczej "Nikosia". Brakuje też dokumentów, stwierdzających formalne postawienie mu zarzutów.

W 1994 roku z akt wyłączono jedną z kart, której nadano klauzulę „tajne". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego do dziś podtrzymuje tajność tej karty.

Rzecznik prasowy firmy Krauzego Prokom Investments mówi "Wprost", że Ryszard Krauze nie uczestniczył w żadnej działalności przestępczej. Nie były mu stawiane tego typu zarzuty. Podkreśla też, że Krauze nie zna powodów dla których nie otrzymał paszportu.

"Wprost"/IAR/kl/buch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.