Facebook Google+ Twitter

Wprost: Przywódcy antylustracyjnego buntu współpracowali z SB

Wokół ustawy lustracyjnej wrze. Po dziennikarzach przyszła kolej na bunt pracowników naukowych. Z materiałów, do których dotarł tygodnik "Wprost" wynika, że przywódcy antylustracyjnego buntu na Uniwersytecie Gdańskim współpracowali z SB.

 

fot. Grzegorz Gałasiński/Dziennik ŁódzkiZ dokumentów do jakich dotarł "Wprost" wynika, że prof. Andrzej Ceynowa, rektor Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Józef Włodarski, dziekan wydziału filologiczno-historycznego gdańskiej uczelni, współpracowali z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Obaj współpracowali z bezpieką do końca istnienia PRL.

Józef Włodarski podpisał zobowiązanie do współpracy będąc na czwartym roku historii Uniwersytetu Gdańskiego (28 września 1974 r.). Miał rozpracowywać "młodzież hippisowską oraz środowiska o nastawieniu antysocjalistycznym, antykomunistycznym i antyradzieckim" - informuje tygodnik.

Z dokumentów zebranych przez tygodnik wynika, że prof. Andrzej Ceynowa był tajnym współpracownikiem SB o kryptonimie Lek. Ceynowa jest dziś rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Dla bezpieki zbierał informacje o dyplomatach i obcokrajowcach, którzy mieli kontakt z Uniwersytetem Gdańskim.

Jak informuje tygodnik, Włodarski wraz z Ceynową inicjowali uchwalenie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich stanowiska potępiającego lustrację na uniwersytetach. Prof. Ceynowa jest nawet twórcą tzw. antylustracyjnego fortelu akademickiego – profesorowie objęci lustracją na własną prośbę będą przenoszeni na funkcję asystenta. A asystenci lustracji nie podlegają.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Walcz Damianie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damianie,wiem doskonale, że robisz inne materialy,przepraszam, poniosło mnie z tą argumentacją...może dlatego że to moja uczelnia i mój wydział. I tak mamy problemy, a tu dziekan jeszcze na cenzurowanym.:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ta informacja była gorącym newsem i oprócz tego robię obywatelskie materiały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam bardzo, ale ten minus się tu wcale nie należy. Artykuł napisałem dla redakcji i wcale nie musiał być pod moim nazwiskiem. Poprostu pomagam... :|

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za co minus??? Czemu antyobywatelskie?

A tak w ogole to ja ma dziwne wrazenie, że drzwi IPN-u to się nie zamykają, a budynków nikt nie strzeże. Dziwnym trafem ciagle ktoś coś z tych archiwów wynosi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie to dziennikarstwo antyobywatelskie:(przepraszam, ale minus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw Onecik poinformował, potem wystarczy na wprost.pl i streścić nie trudno :) Mimo to plusik, bo się pomęczył i mu się chciało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe ja planowałem coś innego na prima aprilis, ale nie przeszło :D. A ta informacja nie jest żartem. (Tak mi się wydaje)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe zawsze docierają, lecz nie zawsze okazuje się to prawdą. Nie raz chcą tylko narobić rozgłosu, nie raz poinformować naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.04.2007 20:57

Strasznie dobrze poinformowany ten Wprost. A dziennikarze to tacy strasznie docierający.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.