Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22968 miejsce

Wprowadzanie w Polsce ławy przysięgłych? Niemożliwe...

Ława przysięgłych jest Polakom niezbędna, jako ochrona przed bezprawiem i nadużyciami władz. Właśnie dlatego jej wprowadzenie jest absolutnie niemożliwe. Mogłoby się bowiem okazać, że malwersacja to malwersacja, a oszustwo to oszustwo.

fot. AKPAŁawa przysięgłych ma kilka, w dodatku fatalnych, wad

Orzekają w niej laicy, nie mający pojęcia o prawie. Wada ta może być ograniczona działaniem sędziego, prowadzącego rozprawę. Powinien on wytłumaczyć przysięgłym treść prawa, pouczyć, czym należy się kierować, ułatwić ocenę dowodów lub wskazać, których nie wolno brać pod uwagę (bo np. zostały wymuszone torturami, lub całe przestępstwo jest wynikiem policyjnej prowokacji). Sędzia ma wówczas dodatkową pracę, która nie zawsze mu dobrze wychodzi. Wszak sędziowie przywykli do wydawania bezdyskusyjnych wyroków, a nie do przekonywania, że są one słuszne.

A po drugie...

Po drugie, ława przysięgłych zbyt często kieruje się emocjami, a nie literą prawa. Powoduje to, że walka o wyrok między prokuraturą i obroną oddala się od ustalania faktycznego i prawnego stanu sprawy , a staje się walką o emocjonalne nastawienie członków ławy do sądzonych. Nad tą wadą władza ustawodawcza i wykonawcza też mogłaby przejść do porządku dziennego. W gruncie rzeczy co władzę obchodzi czy mąż zadźgał żonę, czy na odwrót i co każde z nich wcześniej przeszło?

Czasami jednak władzę zaczyna obchodzić wynik procesu. Np. wtedy, gdy w grę wchodzi interes budżetu państwa, prywatne interesy przedstawicieli władz albo odpowiedzialność karna tych ostatnich. Jeżeli mój sąsiad powierzy mi kilkaset złotych, żebym wpłacił na jego rachunek w funduszu inwestycyjnym, a ja wezmę te pieniądze, nie wpłacę i nie zwrócę, będę miał kłopot. Nawet jeśli stwierdzę, że pieniądze wydałem na co innego i zwrócę gdy będę mógł, oczywiście z odsetkami znacznie mniejszymi od ustawowych, mogę być pewien wyroku cywilnego i prawie pewien karnego.

Duży może więcej...

Jeśli to samo zrobi ZUS z miliardami złotych, należącymi do milionów obywateli, może być pewien wygranej w izbie karnej i cywilnej. Przynajmniej dopóki wyroki wydają zawodowi sędziowie, których kariera zależy od posłuszeństwa wobec władz. Gdyby – nie daj Boże! – wyroki wydawała ława przysięgłych, mogłaby powiedzieć, że defraudacja to defraudacja, malwersacja to malwersacja a oszustwo to oszustwo. Inaczej mówiąc – wydać wyrok zgodny z prawem.

W ostatnich dniach na stronach internetowych głośno było o dwóch pobiciach dokonanych przez policjantów. Jedno było po służbie, w sprawach całkowicie prywatnych i pewnie nikt nie zwróciłby na to uwagi, gdyby nie to, że skatowane dzieci trafiły do szpitala. Na drugie też nikt by nie zwrócił uwagi, gdyby nie to, że tym razem do szpitala trafił pobity muzyk ze znanego zespołu. W tym drugim przypadku pobicie miało miejsce w bodajże najpopularniejszej w Warszawie galerii handlowej, na oczach wielu ludzi.

Lepiej było na komendzie...

Jedyny błąd policjantów polegał nie na tym, że bili przy świadkach, ale że najpierw nie sprawdzili, kogo biją, więc nie wiedzieli że to trafi do prasy. To nie mogli wywieźć go na komendę i tam w czterech ścianach spuścić takie manto, żeby skonał? A po co zużywać paliwo? Przecież każdy zawodowy sędzia wie, że jeśli chce żyć jako tako, musi policjantów uniewinnić. Podobnie jak ministrów, posłów (pozdrowienia dla znanego oszczercy J. Kurskiego i prokuratora motającego jego sprawę), prokuratorów i przede wszystkim – innych sędziów. Wprowadzenie sędziów przysięgłych w miejsce zawodowych, grozi upadkiem dyscypliny!

Ława przysięgłych jest Polakom niezbędna, jako ochrona przed bezprawiem i nadużyciami władz. I dlatego jej wprowadzenie jest absolutnie niemożliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Cieszę, że ktoś napisał na temat, który zaproponowałem:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Deczien
  • Deczien
  • 24.08.2006 00:11

idąc w ślady nowego Wielkiego Brata mależy zacząć od prohibicji. Bo prawie wszystko co dało się już rozkraść/rozgrabić już zrobiono. I nieważna była opcja polityczna. W Polsce poszczególne partie powstawaly na zasadzie wypełniania nisz polityczno-ekologicznych (czytaj - ekonomicznych). i dlatego niektóre partie tzw prawicowe są bardziej lewicowe od tych tzw lewicowych. I stąd prohibicja spowodowałaby zmianę sposobu kumulacji pierwotnego kapitału. Wszyscy mieliby w miarę jednakowe szanse. A skoro większość byłaby "umoczona" w bez-prawnej działalności, o wiele większa musiałaby być znajomość prawa. Żeby się wyłgać, trzeba uderzyć od razu z grubej rury. W sędziego, prokuratora... kto pierwszy, ten bęc. I dlatego ławnicy, jako też "umoczeni" hipotetycznie staraliby się bronić "swoich". A argument emocji??? a teraz to jest inaczej??? wystarczy spojrzeć na rozprawy dotyczące jedynie słusznej wiary. Ile było wrzawy o obrazę tzw. uczuć religijnych. I takowymi emocjami kierowały się sądy. Prawo jest jak rozkład jazdy. Wiadomo jak duże jest opóźnienie/przekroczenie. Reszta po uważaniu.
Do jakiegoś niedawnego czasu w sądach działali ławnicy. Na ogół po 2 sztuki. Kwestia zwięszenia ich ilości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak miło czytać teksty starego przyjaciela. Tradycyjnie nie mogę się z Tobą zgodzić, a jednocześnie tak trudno zarzucić cokolwiek Twojej pokrętnej logice, haha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graaal
  • graaal
  • 23.08.2006 22:33

Z wprowadzeniem ławy przysięgłych w polskich sądach będzie podobnie jak z okręgami jednomandatowymi. Wszyscy dobrze wiedzą że to najlepsze rozwiązanie, tylko nie ma komu na to zagłosowa w naszym parlamencie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, prawda i jeszcze raz prawda. W Polsce rzędzonej przez Prawo i Sprawiedliwość - sprawiedliwość musi być po stronie rządzących. Jeśli ktoś próbuje działać inaczej jego dni są policzone i odpowie za swe czyny. Paragraf się znajdzie. Ale kiedyś zwycięży prawdziwa sprawiedliwość i wtedy więzienia zapełnią się członkami pewnej partii, która ma to słowo w swej nazwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.